Porsche 718 Boxster ve Cayman atmosferik motora kavuşuyor

0

Porsche 718 Cayman ve Boxster’ı duyurduğunda, Porsche meraklıları atmosferik düz 6 silindirli motorların devrinin bittiğini düşünüyordu. Ancak Porsche’nin atmosferik düz 6 silindirli motorlarla işi henüz bitmemiş gibi görünüyor.

Yeni geliştirilen turbo beslemeli 4 silindirli motorlar,  6 silindirli atmosferik motorlara göre çok daha verimli olsalar da, Porsche meraklıları 6 silindirli motorların sesini taklit eden 4 silindirli turbo beslemeli motorlar yerine, sesi saf ve gırtlaktan gelen bir motor sesi tercih ediyorlar. Bu yüzden Porsche, müşterilerinin isteklerini göz önüne alarak, bu yönde bir çalışma gerçekleştirdi.

Porsche 718’in üretim müdürü August Achleitner yaptığı açıklamada Cayman GT4 ve Boxster Spyder’ın düz altı silindirli atmosferik motorla birlikte geleceğini belirtti.

Porsche’un atmosferik motorlara olan bağlılığını belirttikten sonra Achleitner, 911 Carrera’nın 3.0 litrelik 6 silindirli turbo motorunu 718’de kullanmaya çalıştıklarını ancak uymadığı için vazgeçtiklerini de sözlerine ekledi. Atmosferik 6 silindirli motorları şuanda ve gelecekte de kullanacaklarını, GT4 modelinin dışında GT3 ve GT3 RS modellerinde de bu motorları kullanmaya devam edeceklerini ve geliştireceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın