Porsche 911 Carrera T tanıtıldı

0

Porsche, 911 modelinin farklı versiyonlarını sunmaya devam ediyor. Alman marka son olarak özellikle sürüş meraklıları için piyasaya sürülen hafifletilmiş Carrera T modelini gün yüzüne çıkardı.

Geçtiğimiz hafta tanıtılmasının ardından şimdiye kadarki en hafif 991 olarak dikkat çeken modelin ağırlığı sadece 1.425 kg. Fazladan sürüş keyfi sunması için arka koltukları, bilgi-eğlence sistemi ve yalıtım malzemeleri çıkarılan araçta 20 kg ağırlık tasarrufu sağlanmış. 370 beygir güç ve 450 Nm tork değerleri sunan 3.0 litrelik çit turbo destekli motora sahip olan araç gücünü 7 ileri manuel şanzıman ile yere aktarıyor. Müşteriler istedikleri takdirde çift kavramalı PDK şanzımanı da tercih edebilecekler.

Manuel şanzımanlı versiyonun teknik verilerine gelecek olursak, aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 4.5 saniye ve son hızı 293 km/s olarak açıklandı. Aracın 0-200 km/s hızlanma süresinin de 15.1 saniye olduğunu söylemeden geçmeyelim. Opsiyonel olarak sunulan PDK şanzımana sahip versiyon ise hızlanmada manuel şanzımana göre 0.3 saniye daha hızlı davranırken aracın son hızı 290 km/s seviyesine düşüyor.porschecarrerat11-1000×562Eğer tam bir Porsche meraklısı değilseniz aracın standart bir Carrera’dan ayırmanız oldukça zor olacak. Porsche aracın tasarımını fazla değiştirmeden birkaç küçük görsel farklılık, özel logolar ve iç mekanda yer alan birkaç dokunuş ile Carrera T’yi standart modelden farklı kılmış.

Araçta yer alan asıl değişim ise gövdenin altında gerçekleşmiş. Daha spor süspansiyonlara yer verilen araçta kilitli arka diferansiyel bulunuyor. Ayrıca opsiyon listesinde dört tekerlekten yönlendirme sistemi de mevcut.

Porsche, Carrera T’nin Almanya fiyatını ise 107.553 Euro olarak açıkladı. Bu rakam standart modelden 10.000 Euro daha fazla.

‘Daha az ağırlık, daha fazla sürüş zevki’ sloganı ile tanıtılan araç için Porsche, araçtan en üst noktada keyif alınması için kıvrımlı dağ yollarının ideal olduğunu gösteren bir video da ortaya koymuş.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın