Porsche’nin şimdiye kadar hiç görmediğiniz prototipleri

0

Porsche’nin Araştırma ve Geliştirme departmanının ‘sırlar odasından’, bugünün ikonik araçlarının bazıları için ön ayak olan bir dizi prototip paylaşıldı.

Beş konsept modelini sıralayan Alman otomobil üreticisi, ilk olarak kompakt, hafif ve aerodinamik bir roadster olarak nitelendirdiği Porsche 984 ile başlayarak modellerin ayrıntılarını vermeye başladı.39b14f43-porsche-984-prototype880 kg’lik ağırlığı ve 135 beygirlik gücü ile, amacının güçlü bir motor yerine aerodinamik bir sürüş sağlamak olduğu söylenen 984’ün son hızı ise 220 km/s olarak açıklandı.

İkinci sırada ise, birinci nesil Cayenne baz alınarak inşa edilen Cayenne Cabrio yer alıyor. Targa takla barına sahip olan modelde en fazla dikkat çeken detay ise iki farklı arka bölüm tasarımına sahip olması.9bc3126b-porsche-cayenne-prototype-00Porsche Cayenne Cabrio hiçbir zaman üretime geçmedi tıpkı 1987 911 Carrera 3.2 Speedster’da olduğu gibi. Bu üstü açık, tek kişilik oturma düzenine sahip olan araç, 1950’lerdeki  550 Spyder’ı andıran plastik bir kokpit kaplamasına sahipti.6dbb1925-porsche-911-carrera-speedster-prototypeÖte yandan, Porsche Panamericana, 1989 yılında Ferry Porsche için hediye olarak üretilmiş. Sadece birkaç ayda tamamlanan aracın bez tavanı ise bagajda bulunuyor ve fermuarla açılıp kapanabiliyordu. 250 beygir güce sahip olduğu açıklanan prototipin son hızı ise 210 km/s olarak belirtildi.e7c8b8ef-porsche-panamericana-prototypePorsche, markanın en ikonik modellerinden birine ön ayak olan prototipi için ise 1 numarayı layık görmüş. 2012 yılında birkaç şanslı oto muhabirinin görme fırsatı yakaladığı bu araç, plug-in hybrid güç ünitesine ev sahipliği yapıyor. Paylaşılan videoda, bu prototip henüz yarım kalmış gibi görünse de 918 Spyder modelinin hazırlıklarının bu araç üzerinde tamamlandığını söyleyebiliriz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın