Renault Megane Sedan’ın ayrıntıları açıklandı

0

Renault Megane ailesinin son üyesi Megane Sedan’ın ayrıntıları açıklandı. Renault’un sedan ve coupe formlu bir otomobilin karışımı olarak nitelendirdiği yeni Megane, arka tarafta bu iki tasarımı güzel bir şekilde harmanlarken, ön tarafta hatchback kardeşiyle aynı yüze sahip olacak.

Yeni modelde sunulan iyi oranların yanı sıra cömert boyutlar da bizi bekliyor. 4.63 metre uzunluğa ve 1.81 m genişliğe sahip olan araç, 2.71 metrelik dingil açıklığı ile sınıf lideri olacak. 1.57 metrelik ön ve arka tekerlek iz açıklığı ile de sınıf lideri konumunda olan yeni Megane Sedan 550 litrelik bagaj hacmine sahip. Arka koltuk diz mesafesi de hatchback kardeşinden 37 mm daha uzun olarak ölçülmüş.

İç mekan tasarımı da hatchback modelden alınmış olan Megane Sedan’da 8.7 inçlik R-Link 2 bilgi-eğlence sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. Yeni Megane Sedan’da isteğe bağlı olarak sunulacak olan panaromik elektrikli cam tavan ise kompakt sınıf sedan otomobillerde ilk kez yer alıyor. Fransız marka, yeni kompakt sedan modelinde üst sınıf otomobillerinde de kullandığı yumuşak malzemelerin kullanıldığını belirtiyor.

Yeni Megane Sedan’da sunulacak olan pazara göre değişkenlik gösterecek olan birçok sürüş destek sistemleri bulunuyor. Seçenekler arasında adaptif hız sabitleyici, aktif acil durum fren sistemi, şerit takip uyarı sistemi ve güvenli takip mesafesi uyarı sistemi gibi birçok yardımcı sistem bulunuyor.

Motor gamında 2 benzinli ve 3 dizel seçenek bulunuyor. 1.6 litrelik atmosferik SCe motor 115 beygir güç üretirken, 1.2 litrelik turbo destekli TCe motor 130 beygir güce sahip. Dizel motorlarda ise 90,110 ve 130 beygirlik seçenekler bulunuyor. Giriş seviyesindeki benzinli motor opsiyonel olarak CVT şanzımanla sunulurken, TCe motorlu modeller 7 ileri vitesli çift kavramalı şanzımanla sipariş edilebilecek. 110 beygirlik dCi motor ise 6 ileri vitesli çift kavramalı şanzımanla tercih edilebilecek.

Yeni Renault Megane Sedan, Clio ve Clio Sport Tourer gibi Türkiye’de üretilecek ve Avustralya, Bahreyn, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Estonya, Macaristan, İrlanda, İsrail Kuveyt, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’yi de içinde barındıran yaklaşık 30 ülkede satışa sunulacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın