Renault, Nissan ve Mitsubishi’den “Yeni Başlangıç”

0

Renault, Nissan ve Mitsubishi’nin CEO’ları, Carlos Ghosn’a yapılan mali suiistimal suçlamaları nedeniyle sarsılmış İttifak için “Yeni Başlangıç” olarak adlandırdıklarını işaret eden yeni bir operasyon kurulu oluşturduğunu açıkladı.

Renault başkanı Jean-Dominique Senard, Nissan CEO’su Hiroto Saikawa, Renault CEO’su Thierry Bolloré ve Mitsubishi CEO’su Osamu Masuko ilk ortak açıklamalarında yeni İttifak operasyon kurulunun tüm operasyonları denetleyeceğini söyledi.

Yeni kurul, üç şirketin CEO’su tarafından oluşturulan ve Senard tarafından denetlenen “İttifakın yeni gelişme aşamasının temellerini” oluşturacak.

Yeni kurulun oluşturulması, üç otomobil üreticisinin bağımsız karakterini korumayı amaçladığı için İttifak’ın mevcut yapısını etkilemeyeceği belirtildi. Renault ayrıca Nissan’ın özel komitesinin bir sonraki başkanını bağımsız olarak seçmesine izin vermeyi de kabul etti.

Renault, Nissan ve Mitsubishi, yeni kurulun ittifaktaki Hollanda merkezli Renault-Nissan BV ve Nissan-Mitsubish BV gibi diğer ortak girişimlerin yerini almasını istiyor. Bu ortak girişimler şu anda Ghosn davasında inceleniyor.

Ocak ayında, Nissan ve Mitsubishi, Ghosn’u Nissan-Mitsubishi BV’den 8,9 milyon dolar tutarında uygunsuz tazminat almakla suçlamıştı. Girişim, tasarruf teklif eden çalışanları ödüllendirmek için kurulmuş ancak Nissan ve Mitsubishi, Ghosn’un bu girişimi kendi çıkarı için kullandığını iddia etmişti.

Üç otomobil üreticisi nihai anlaşmayı İttifak’ın 20. yıldönümünde imzalayacak. Yeni kurul, her ay Paris veya Tokyo’da buluşmayı ve paydaşları düzenli olarak güncellemeyi planlıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın