Renault’dan yeni bir konsept otomobil: KWID Concept

0

KWID Concept Renault Design India’nın teknolojik katkısıyla tasarlanmış ve Renault’nun “hayat döngüsü” tasarım stratejisinin ‘Explore’ ayağını oluşturuyor. Aracın orantıları ve boyutları enerjik bir araç izlenimi veriyor, devasa tekerlekleri ise çamurluklardan dışarı çıkıyor ve bu haliyle KWID Concept’in bir buggy aracı gibi görünmesini sağlıyor. Aracının eğlenceli dış tasarımı, sağlam görünümü ve güç izlenimi yaratan kare şeklindeki kanatları ile bir kontrast oluşturuyor. tasarımı bir arazi aracının ön yüzünü yansıtıyor.

Renault_54522_global_en

KWID Concept’in iç kabini korunaklı bir ipekböceği gibi tasarlanmış ve kuş yuvasından esinlenmiş. Beyaz sağlam bir tabanda bulunan aracın koltukları hafiflik duygusu uyandırıyor, 2 renk tonlu malzemesi ise aydınlık duygusu veriyor. KWID Concept aynı zamanda arka bölümde de klima sistemi yer alıyor. Ön konsol, “Flying Companion”’ın farklı fonksiyonlarına ulaşmayı sağlayan bir tablet formunda. Hem güvenli hem de eğlenceli bir sürüş deneyimi sunmayı hedefleyen bir drone olan “Flying Companion” otomotiv dünyasında türünün ilk örneği. KWID Concept’nun tavanının arka kısmından çıkan “Flying Companion” şu iki mod ile çalıştırılabiliyor: önceden programlanmış uçuş sekansı ve GPS konumu kullanarak çalıştırılan “otomatik mod” ve araç içindeki tablet ile kontrol edilen “manüel mod”. “Flying Companion” birkaç amaç için kullanılabiliyor; örneğin trafik durumunu saptamak, manzara fotoğrafı çekmek ve yolda önünüzdeki engelleri saptamak.

Renault_54527_global_en

KWID Concept, EDC otomatik vites ile birlikte en son nesil 1.2 litre turbo benzinli motora sahip. Diğer teknolojik özellikler arasında elektrikli ayarlanabilir ön koltuk, elektrikli otomatik kapılar, LED aydınlatma, direksiyonun yanındaki düğmelerden vites değiştirme bulunuyor. Dikey monte edilmiş dokunmatik ekran KWID Concept’de kontrol paneli olarak işlev görmekte ve aynı zamanda internet bağlantılı hizmetlerine erişim sunuyor.

Renault_54511_global_en

KWID Concept aynı zamanda Hintli sürücülerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak dizayn edildi. Araç, Hindistan’da çok yaygın olan ailece seyahate elverişli kompakt ve beş koltuklu bir araç. Multimedya kontrol paneli “Flying Companion” ile birlikte, genç ve modern Hintlilerin, teknolojiye yönelik yoğun bir ilgiyle, sürekli online olma isteğini karşılıyor. Aracın iç kabin tasarımı da sıcak hava koşullarına uyarlanmış.

KWID Concept’in iki tonlu gövde rengi ile konstrast tavan ve hava girişi için altın sarısı kullanılmış. Araç aynı zamanda tekerlekler üzerinde, kapıların alt kısımlarında ve ızgaralı kısımlarda sarı çizgiler hakim. Bu renkler bir yandan Renault Grubu şirket renklerini oluştururken, bir yandan da Hindistan ile özdeşleştiriliyor: gri toprağı, sarı ve dore rengi  ise çiçekleri ve baharatları temsil ediyor.

Ayrıca, KWID Concept olağan dışı bir koltuk düzenine sahip: önde üç yolcu koltuğu bulunuyor, omuz alanı bırakmak için, şoför koltuğu biraz önde olmak üzere ortada yer alıyor, ve iki koltuk da arkada bulunuyor. Bu düzenin getirdiği merkezi sürüş pozisyonu uluslararası sürüş standartları ve hem soldan hem de sağdan akan trafiğin bulunduğu pazarlar için uygun.

Video

Galeri

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın