Seat’ın küçük SUV’sinin adı Arona olabilir

0

Bir markanın ‘ARONA’ isminin kullanım haklarını Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi nezdinde Seat’a devrettiği öğrenildi.

Mart ayı sonunda alınan ve kısa bir süre önce de resmi olarak kullanılmaya başlanan ATECA ismi ile beraber markanın değişen yeni adlandırma felsefesi ile de uyumlu görünen bu isim, çıkacak olan İbiza platformlu SUV modelin ismi de olabilir.

Bu senaryo kulağa hoş gelse de, Seat henüz bu konu ile ilgili bir açıklama yapmış değil. Ancak bildiğimiz bir şey var ki o da İspanyol firmanın başkanı Luca De Meo’nun da onayladığı gibi Nissan Juke’a rakip olacak küçük bir SUV’nin üreteceği.

Paris Otomobil Fuarı ile birlikte tanıtılması beklenen yeni nesil Ibiza, bize bu küçük SUV hakkında da bilgiler verecek ve MQB platformunun en küçük versiyonu da böylelikle teste tabi tutulmuş olacak. Bu modelle birlikte testleri başlayan Volkswagen Polo bazlı küçük SUV de İspanyol bir kuzene kavuşacak. Seat’ın bu modelinin birçok benzinli ve dizel motor seçeneğini de sunması bekleniyor.

Seat’ın SUV segmentindeki bu atılımının daha da küçük bir araçla devam edeceği belirtildi. Bu küçük SUV’nin Seat Mii, Volkswagen Up! ve Skoda Citigo ile aynı platformu paylaşması planlanırken, Marbella isminin bu modelle birlikte geri geleceği gelen bilgiler arasında. SUV model skalasının daha büyük bir araçla da tamamlanması öngörülürken, bu model için de 20V20 konsepti baz alınacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın