Seat’tan elektrikli model atağı

0

Geçtiğimiz sene açıkladığı kar rakamlarının ardından Seat yeni bir seviyeye geçmeye hazırlanıyor. İspanyol marka ilk elektrikli modelini üretmek için harekete geçti.

Markanın şefi Luca de Meo, Volkswagen eUp! modelinin altyapısını kullanılarak Mii modelinin sıfır emisyonlu bir versiyonunun üretileceğini doğruladı. Bu modelin 2019 yılında tanıtılması bekleniyor.

Seat geçtiğimiz aylarda İspanya’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde eMii modelinin ilk sinyallerini vermişti. 81 beygirlik bir elektrik motoruna sahip olan modelin 0’dan 100 km/s hızlanmasını 11.3 saniyede tamamladığı ve son hızının 129 km/s olduğu açıklanmıştı.

eMii modeli dışında, Leon modelinin de sıfır emisyonlu bir versiyonunun üretilmesi gündemde. Bu araç için de Volkswagen e-Golf modeli baz alınması planlanıyor.

Bu modellerin dışında planlanan bir diğer model ise sıfır emisyonlu büyük bir SUV. Elektrikli SUV modelin Ateca modelinin üzerinde konumlandırılması beklenirken ve 20V20 Concept modeli baz alınarak üretilmesi planlanıyor. Bu modelin önümüzdeki birkaç sene içerisinde tanıtılacağı da gelen haberler arasında.

Seat’ın bu üç model dışında, farklı bir tarza sahip elektrikli crossover modeli üretme niyetinde olduğu iddia edildi. Hangi sınıfta yer alacağı belli olmayan bu gizemli aracın farklı bir tasarım felsefesine sahip olacağı belirtiliyor.

Tüm bu modellerin yanında, bu yılın başında ortaya çıkan yeni Ibiza modeli de Seat için yeni bir elektrikli model adayı olabilir. Eğer şirket elektrikli modellerde istediği çizgiyi yakalayabilirse Ibiza’nın sıfır emisyonlu bir versiyonunu da markanın 5. elektrikli aracı olarak görebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın