Subaru Forester ve Impreza STI konseptleri önümüzdeki ay tanıtılacak

0

Yüksek performanslı SUV modeller yakın zamana kadar hayatımızda fazla bir yere sahip değildi. Ancak gittikçe gelişen SUV pazarı ile birlikte başta premium markalar olmak üzere performanslı SUV araçlar oldukça öne çıkmaya başladı. Bu akıma ayak uyduran bir diğer marka ise Tokyo Otomobil Fuarı’nda Forester STI’yı tanıtacak olan Subaru oluyor.

11 Ocak’ta ortaya çıkacak çıkacak olan Forester STI konsepti, benzersiz 19 inç alüminyum jantlar, özel Fighter Grey gövde rengi ve altı pistonlu kaliperler içeren yüksek performanslı bir Brembo fren sistemi sunacak.

Konsept model, bal peteği örgülü ve STI logolu bir ön ızgara ile birlikte gelecek. Çok daha agresif bir ön tampona sahip olan araçta ayrıca yere basma kuvvetini arttıran küçük kanatçıklara da yer verilmiş. Bunların yanında daha farklı yan marşpiyellere yer verilen model, ayrıca sarı detaylarla da renklendirilmiş.

Subaru, performans detaylarını paylaşmazken, konsept modelde elden geçirilmiş e-Boxer güç ünitesine yer verileceği gelen haberler arasında. Standart Subaru e-Boxer, sahip olduğu elektrik motorundan aldığı 13 beygir güç ve 65 Nm tork ile birlikte toplamda 145 beygir güç ve 188 Nm tork sunabiliyor. STI’da ise bu rakamların çok daha fazla olmasını bekliyoruz.8531b110-subaru-tokyo-auto-salon-4Forester STI’nın yanı sıra Subaru, Impreza STI konseptini de bu fuarda sergileyecek. Hatchback model hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz ancak performanslı aracın ön splitter ve genişletilmiş yan marşpiyeller ile birlikte aerodinamik bir gövde kitine sahip olacağını söyleyebiliriz.

Konsept modelde ayrıca elden geçirilmiş bir ön ızgara, siyah tavan rengi ve hafif alaşım jantlara yer verilmiş. Bunların dışında elden geçirilmiş tamponun ortasında konumlandırılan çift egzoz çıkışı da yine modelde dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Subaru’nun sürprizleri bu iki konsept modelle bitmiyor. Japon üretici, STI performans parçaları ile donatılmış Levorg ve WRX STI modellerini de yine Tokyo Otomobil Fuarı’nda bizlerle paylaşacak. Şirket bu konuda ağzını sıkı tutuyor ancak WRX STI’nin Recaro koltukları ve 19 inç boyutunda altın kaplamalı BBS jantlara sahip olacağını öğrendik.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın