Tesla, 100 binden fazla Model S’yi geri çağırıyor

0

Tesla Motors, Nisan 2016’dan önce üretilen yaklaşık 123.000 adet Model S’yi geri çağırma kararı aldı.

Model S için şimdiye kadarki en büyük geri çağırmayı gerçekleştirecek olan üretici, gönderdiği elektronik postada otomobil sahiplerine hidrolik direksiyon civatalarının nasıl aşınabileceği ve arızalanabileceği hakkında bilgi verdi. Bu durumun daha çok soğuk iklime sahip bölgelerde yol tuzlama çalışmaları sırasında sodyum klorit yerine magnezyum ve kalsiyum kullanılması ile gerçekleşebileceği belirtildi.

Ancak, ekstrem koşullarda Model S’in direksiyon kontrolünün tamamen kaybolmasına yol açabilecek olan bu durum için marka henüz bir kaza veya yaralanma şikayeti almış değil.tesla-model-s-6Tesla gönderdiği e-postada ”Civatalarda bir sorun yaşansa dahi sürücü aracın kontrolünü sağlayabilir ancak güç desteğinin azalmasından ötürü daha fazla kuvvet uygulamak gerekir.” ifadelerine yer verilmiş. Mailde ayrıca ”Bu durum öncelikli olarak aracın düşük hızlardaki kontrolünü ve paralel park etmeyi güçleştirecektir ancak aracın kontrolü için yalnızca düşük güç uygulanmasının yeterli olduğu yüksek hızlarda ise belirgin bir etkisi olmayacaktır.” sözleriyle hidrolik direksiyon sorununun yüksek hızlarda herhangi bir kazanın yaşanmasına neden olmasının oldukça zor olduğunun altı çizilmiş.

Tesla Model S sahipleri şirketle bağlantı kurulana ve gerekli malzemeler tedarik edilene kadar araçlarını kullanmaya devam edecekler. Otomobil üreticisi, yaklaşık 1 saat süren civata değiştirme işleminin ardından araç sahiplerinin yollarına güvenle devam edebileceklerini açıkladı.

Tesla, bu geri çağırma işleminin makyaj öncesi Model S’leri kapsadığının altını çizerken bu durumun Model X ve Model 3 için geçerli olmadığını belirtti.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın