Tesla Model 3’ün üretimine bir süre ara verilmiş

0

Tesla’nın Model 3’ün üretimine, tesisin üretim kapasitesini artırmak amacıyla yapılacak yenileme çalışmaları nedeniyle kısa bir süre ara verdiği öğrenildi.

Bloomberg’in yaptığı habere göre Tesla’nın Fremont fabrikasındaki Model 3 üretimi 20 Şubat ile 24 Şubat arasında durdurulmuş.

Tesla’dan yapılan açıklamada, “Model 3 üretim planımız, hem Fremont hem de Gigafactory 1’de önceden belirlenen kesinti periyotlarına neden olacak. Bu periyotlar, otomasyonun iyileştirilmesi ve üretim oranlarının arttırılması için darboğazların sistematik olarak ele alınması için kullanılacak. Bu alışılmadık bir durum değil, aksine üretimi arttırmak için sıkça kullanılan bir yöntem.” ifadelerine yer verildi.Model3-000Model 3’ün üretimini hızlandırmak beklenenden daha uzun süre alırken aynı zamanda Tesla’yı da beklenenden fazla yordu. Şirket, bu ayın sonuna kadar haftada 2500 adetlik üretim hedefi belirlerken bu rakamı Haziran ayında 5000’e çıkarmak istiyor.

Tesla Motors, henüz araçlarını teslim alamayan yatırımcılar ve müşterile yönelik ise yaşanan bazı sıkıntılar dolayısıyla Model 3’ün üretim hızını bazı aşamalarda tahmin etmenin oldukça güç olduğunu belirterek onlardan sabırlı olmalarını istedi.

Tüm bu sorunlara rağmen üretim kapasitesini arttıran şirket, borsadaki yaklaşık 55.3 milyar dolarlık değeriyle Ford’un önünde yer alıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın