Tesla’nın açıklanan yeni planı birçok yeniliği içinde barındırıyor

0

10 sene önce yayınlanan Tesla’nın ana planının 1.bölümünün ardından, Elon Musk, içinde Amerika’lı firmanın yeni pazarlara da açılacağını gösteren planın 2.bölümünü de yayınladı.

Tesla’nın ana planının ilk bölümünde, küçük bir araba (Roadster) ile başlayarak, bu araçtan gelecek kaynakla beraber daha yüksek profilli bir araç (Model S) üretmek ardından da gelecek parayla birlikte daha lüks bir otomobil (Model 3) üretilmesi planlanmıştı. Tüm bu aşamaları başarıyla geçen marka, şimdi yeni bir adım atmak için harekete geçti.

Gelecek yıllarda, Tesla kendine hedef olarak her model sınıfı için ayrı bir araç üretmek olduğunu açıkladı. Bu açıklama ile beraber, Tesla bir SUV ve pick-up üretebileceğinin sinyallerini de vermiş oldu. Eğer pick-up üretilirse, araç Dünya’daki ilk elektrikli pick-up  olma özelliğini de taşıyacak.

Musk ayrıca tüketici araçlarının yanı sıra, elektrikli ağır yük kamyonu ve şehir içi ulaşım araçları yapmayı da planladıklarını sözlerine ekledi. Ulaşım maliyetlerini azaltacak olan bu girişimlerin gelecek sene Tesla Semi  ile birlikte tanıtılması bekleniyor.

Tesla, ayrıca otomatik sürüş teknolojisi konusunda da liderlik etmeyi planlıyor. Musk, otopilot sahibi araçların tüm dünyaya yayılmadan önce yaklaşık 10 milyar kilometre daha test edilmesi gerektiğini belirtti. Tesla’nın şimdiye kadar ürettiği otopilot özelliğine sahip araçların günde 5 milyon kilometre yol katettiğini de sözlerine ekledi.  Ana planın 2. parçası da otopilot teknolojisini savunmaya devam ediyor, hala beta aşamasında olan araçların, ortalama bir sürücüden daha güvenli bir sürüş sergilediği iddia ediliyor. Ayrıca bu teknolojideki beta gelişim sürecinin de, bu teknolojinin ortalama bir sürücüden 10 kat daha güvenli olduğu anlaşılıncaya kadar devam edeceği vurgulandı.

Ayrıca Tesla  güneş panelleri konusundaki gelişimini devam ettirmek istiyor. Bunlara ek olarak Tesla, araç sahiplerinin, araçlarını otomatik sürüş özelliği sayesinde diğer insanlara kiralayarak, müşterilerinin de bu şekilde tasarruf yapmalarını sağlamak amacında.

Ana planın ilk bölümünün aksine, ikinci aşamada tüm planlar geliştirilmiş ve aynı zamanda test edilmiş bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın