Tesla’nın elektrikli tırı Semi tanıtıldı

0

Tesla, uzun zamandır beklenen elektrikli tırını resmi olarak tanıttı.

Markanın CEO’su Elon Musk tarafından gerçekleştirilen Semi’nin sahip olduğu 800 km’lik menzili oldukça dikkat çekti. Tesla’dan yapılan açıklamaya göre, elektrikli araç tamamen yüklü durumdayken ve otoban koşulları göze alındığında bu rakamlara ulaşabiliyor. Diğer bir dikkat çekici rakam ise Semi’nin tam yüklü haldeyken 0’dan 100 km/s hıza yaklaşık 20 saniyede çıkıyor oluşu, diğer dizel yakıt kullanan tır ve kamyonlarla karşılaştırdığımızda bu sürenin oldukça etkileyici olduğunu görüyoruz. Semi’nin 0-100 km/s hızlanma süresi yüksüz haldeyken ise 5 saniye seviyesine iniyor.

Bu denli etkileyici veriler sunan Semi, gücünü arkadaki dört tekerleğe veren bağımsız 4 elektrikli motorlardan alıyor. %5 eğimli dik bir yokuşta Semi’nin 105 km/s hızla ilerleyebileceği açıklanırken ayrıca araç aerodinamik yapısı ile Bugatti Chiron’dan daha düşük sürtünme katsayısına sahip.Tesla-Semi-7Aracın iç mekanında ise merkezi bir oturma pozisyonu görüyoruz. Direksiyonun her iki tarafında bulunan büyük ekranlar ile araç ile ilgi tüm bilgiler şoföre aktarılırken aracın etrafında bulunan kameralar sayesinde de kullanıcı dışarıda neler olup bittiğini de rahatlıkla takip edebiliyor. Çeşitli otonom teknolojilerle donatılan Tesla Semi, sahip olduğu otopilot teknolojisi sayesinde Semi’lerden oluşan bir konvoyda öndeki Semi’yi takip edebilecek.

Peki bu kadar büyük bir aracın bataryaları nasıl dolacak? Bu konu üzerinde de fazla mesai harcayan Tesla, DC şarj istasyonları sayesinde aracın 30 dakikada 650 km menzil sunacak hale gelebileceğini belirtti. Bu sistemi tüm tır parklarına kurmayı planlayan Tesla, böylelikle müşterilerinin aklındaki soru işaretlerini de kaldırmış olacak.

Tesla, Semi’nin bu sektördeki ilk aracı olmasına rağmen aracına oldukça güveniyor ve marka ilk 1.5 milyon km’de aracın bozulmayacağı garantisi veriyor. Tesla, Semi’nin üretimine 2019 yılında başlanacağını belirtirken henüz aracın fiyatı açıklanmadı ancak marka 5000 dolar karşılığında aracın ön siparişlerini almaya başladı bile.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın