Tesla’nın yeni SUV’u Model Y, 14 Mart’ta tanıtılacak

0

Tesla’nın yeni kompakt SUV’u Model Y, 14 Mart tarihinde markanın Los Angeles’daki tasarım stüdyosunda tanıtılacak. Tesla CEO’su Elon Musk’ın twitter üzerinden yaptığı duyuruda, Model Y’nin Model 3’ten yaklaşık olarak %10 oranında daha büyük olduğunu belirtirken yeni SUV modelin maliyetinin de ayrıca %10 oranında daha fazla olacağını sözlerine ekledi.

Model Y, Tesla’nın giriş seviyesi SUV’u olarak konumlandırılacak ve esas olarak Model X‘in daha küçük bir versiyonu olacak. Bilinenlere göre, parçalarının yaklaşık yüzde 75’ini Model 3 ile paylaşacak ve büyük olasılıkla sedan kardeşiyle aynı güç aktarma organını kullanacak. Boyutları nedeniyle SUV modelin menzilinin Model 3’ten biraz az olmasını bekleyebiliriz.

Tesla, lansman etkinliği sırasında Model Y’nin test edilebileceğini, bunun yanında Musk’ın SUV modelin tanıtımında donanım ve fiyatlandırma seçeneklerini açıklayacağını belirtti.4ba1a21b-tesla-model-y-1Şirket, Model Y üzerinde birkaç yıldır çalışıyordu. Musk başlangıçta, kompakt SUV’ın Model 3’ünkinden farklı bir platforma sahip olacağını söylemiş olsa da, nihayetinde geliştirme maliyetlerini düşürmek için sedan kardeşinin mimarisini kullanmaya karar verdiklerini açıklamıştı.

Yapılan duyuru ile birlikte iki farklı teaser fotoğrafı yayınlanan araçta yan aynaların yer almadığı görülüyor. Ancak üretim modelinin gerçekten geleneksel aynalardan ziyade kamera kullanıp kullanmayacağını henüz bilmiyoruz. Her iki durumda da küçük bir Model X olacağını düşündüğümüz Model Y’nin nasıl görüneceğini tahmin etmek zor değil.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın