Toyota, GR Supra Racing konsepti ile efsane modeli müjdeledi

0

Toyota, Gazoo Racing Supra Racing Concept’i Cenevre’de ortaya çıkardı. Konsept model, yeni nesil Supra’ya ışık tutuyor. Konsept yarış otomobili ile birlikte açıklama yapılırken ‘Bu konsept, Supra’nın beşinci neslinin geri dönüşünü müjdeliyor.’ ifadeleri kullanıldı.

Konsepte geçecek olursak, geniş çamurlukları, devasa difüzörü ve kocaman arka kanadıyla oldukça etkileyici görünüyor. Bu aerodianmik parçalar ortadan kaldırıldığında ise yeni nesil Supra karşımıza çıkacak.

Fuar sırasında açıklamalarda buluna Toyota Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Johan Van Zyl, “Evet, Supra geri geliyor. Bu konsept, en efsanevi spor otomobillerimizi piyasaya arz etme niyetimizin açık bir göstergesidir. Toyota Gazoo Racing tarafından geliştirilen bu bebek, yarış pistinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir safkan. ” ifadelerini kullandı.

Zyl ayrıca, ” Supra Hero’yu yeni bir döneme sokmanın en iyi yolu, onu hafif, kompakt ve tabi ki hızlı yapmaktı. Siz de benim gibi onun muhteşem göründüğünü düşünüyorsunuz.” ifadeleriyle yeni modellerine olan güvenini vurguladı.2018-grsupraracingconcept-30Aracın yan marşpiyellerinde, arka kanadında, ön ve arka tamponunda kompozit malzemeye yer verilmiş. Aynı şekilde kaput üzerinde yer alan panjurlarda da benzer bir malzeme kullanılmış. Aracın gövdesinin geri kalanı ise bir yarış otomobili olduğu için plastik malzemelerden oluşturulmuş. Ayrıca GR Supra Racing Concept, 90 kapı numarasıyla da markanın yarış geçmişine de atıfta bulunuyor.

Supra Racing Concept’in iç mekanının ise yarış odaklı tasarlandığı görülüyor. Direksiyona entegre gösterge tablosu ile gelen modelde bir adet yarış koltuğu yer alıyor. Takla kafesine sahip olan modelde ayrıca karbon kapı panelleri kullanılmış.

Henüz teknik verileri paylaşılmasa da yeni Supra, önden motorlu ve arkadan itişli yapısıyla Toyota’nın eğlenceli sürüş karakterine sahip modellere geri dönüşünün bir kanıtı olarak yorumlanıyor.

Yeni Supra’nın yol versiyonunun 2019 yılında yollarda olması beklenirken bu kadar beklemek istemeyenler ise GR Supra Racing konseptini Nisan ayından itibaren Gran Turismo Sport oyununda kullanabilecekler.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın