Toyota, yeni modüler platformuyla üretim maliyetlerini %20 azaltacak

Toyota, fabrika yatırımlarını ve araç üretme&geliştirme maliyetlerini tahminen %20 oranında azaltmasını beklediği modüler platform planını açıkladı. Toyota’nın yıllık satışlarını 10 milyon adetin üzerine taşımak için agresif bir şekilde yeniden yapılanma sürecine girdiği şu dönemde bu amaca en çok hizmet edecek hamlenin modüler platform olması bekleniyor.

Global satışlarda Toyota’nın en büyük rakibi olan Volkswagen Grup’un halihazırda kullandığı modüler platform benzeri bir platform geliştirecek olan Toyota, kısa dönemde araç maliyetlerini %20 azaltmasının yanısıra uzun dönemde de farklı modellerde ortak kullanılan parçalar için %75’e kadar tasaruf beklentisinde. Ortak parça kullanımının artacak olması sebebiyle yeni bir üretim hattı oluşturmak ise 2008 dönemine göre neredeyse %50 oranında daha az maliyet gerektirecek. Toyota’nın hesaplarına göre modüler platformun, yeni fabrika inşasında da yaklaşık %40 oranında tasarruf sağlaması bekleniyor. Büyük ihtimalle hafif bir yapıya sahip olacak yeni platform sayesinde Toyota, araçların motor gücünü ortalama %15 oranında arttırırken yakıt tüketimini de %25 civarında düşürme hedefine girmiş durumda.


Toyota’nın AR&GE kanadından sorumlu başkan yardımcısı Mitsuhisa Kato’nun “yeni bir başlangıç” olarak nitelendirdiği ve TNGA olarak isimlendirilen modüler platformdan çıkan ilk model ise C segmentinde yer alan önden çekişli bir model olacak. Söz konusu otomobilin bu yılın sonlarında günyüzüne çıkması bekleniyor. Kato, detaylar konusunda ketum bir tavır sergilese de söz konusu platformu kullanacak ilk üç modelin Prius Hybrid, Corolla ve Lexus CT olması gündemde. Kato’nun ifadesine göre, 2020 yılında markanın üretim bandından çıkan otomobillerin yarısı bu platformu kullanıyor olacak.

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın