Toyota’nın yakıt hücreli otomobili Mirai, bir ayda 1.500 sipariş aldı

1

Toyota’nın seri üretime geçtiği hidrojen yakıt hücreli otomobili Mirai Japonya’da satışa çıktıktan sonra 1.500 adetlik sipariş aldı. 15 Aralık’ta yapılan lansmandan itibaren 2015 yılı sonuna kadar 400 adet satılması planlanan Mirai’ye gelen talep doğrultusunda, otomobilin üretim planı da revize edildi. Mirai’nin 2016 yılında 2.000 adet ve 2017 yılında da 3.000 adet üretilmesi planlanıyor.

toyota_fcv_us-spec_9

Mirai’ye gelen siparişlerden yüzde 60 civarı Japonya’da devlete bağlı birimlerden ve kurumsal filolardan oluşurken, yüzde 40’ının da bireysel kullanıcılardan gelmesi dikkat çekti. Mirai’nin Japonya, ABD ve Avrupa pazarlarındaki satış planları, her bölgedeki hidrojen altyapı gelişimi, enerji politikaları, araç alım teşvikleri, müşteri talepleri, çevre regülasyonları ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor.

toyota_fcv_us-spec_3

Yakıt dolum süresinin sadece 3 dakika olduğu Mirai’de sürüş esnasında hidrojen ve oksijenin reaksiyonu sonucu sadece su buharı ortaya çıkıyor. Böylece çevreye hiç zarar vermiyor ve çevre dostu bir sürüş sağlanıyor. Mirai, hidrojen yakıtlı araçların gelecekte yaygın biçimde kullanılacağının sinyallerini verecek şekilde başarılı bir hızlanma ve sürüş performansına da sahip bulunuyor.

Yazar hakkında

1 Yorum

  1. Mirai çevrecilik ve yakıt tüketimi konusunda diğer tüm Asyalı ve Avrupalı markalara örnek olabilecek bu konuda referans olabilecek bir otomobil.Toyota araç iyi hoşta ona birşey dediğimiz yokta iç ve dış tasarım anlamında Mirai’nin zayıf kaldığı belirtmekte fayda var.Ben bu tasarımı Toyota gibi bir üreticiye hiç ama hiç yakıştıramadım.Benim bildiğim Toyota daha modern ve şık hatlara sahip olur ve kalitesiyle de bütünleşirdi fakat bu araç ne iç ne de dış tasarım anlamında hiç ama hiç olmamış.Ben Toyota’dan daha şık,modern,kaliteli ve tasarım çizgilerine sahip elit ve albenili bir araç beklerdim fakat bu olmamış.Çevrecilik ve yakıt tüketimi konusunda rakip markalara örnek ve referans olabilecek bir otomobilin böyle bir tasarıma sahip olması doğrusu beni çok şaşırttı Toyota sana da bu tasarım anlayışını hiç ama hiç yakıştıramadım.

Bir Cevap Yazın