Türkiye’de Yılın Otomobili 2020 Renault Clio oldu

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 5’incisi organize edilen  “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi Renault Clio oldu. Pandemi önlemleri kapsamında online olarak izlenebilen yarışmanın finalinde OGD üyesi 75 otomotiv gazetecisinden toplamda 5.000 puan alan Renault Clio birincilik ödülünün sahibi oldu.

Yarışmanın ilk etabında; 17 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finale çıkmıştı. Finale yükselen modeller arasında BMW 3 Serisi, Citroen C5 Aircross, Mercedes-Benz A Serisi Sedan, Nissan Micra, Opel Corsa, Peugeot 2008 ve Renault Clio yer alıyordu. Birinci seçilen Renault Clio “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Otomotiv gazetecilerinin verdiği oylarla Türkiye’nin “Otomobil Oscarı” olarak adlandırılan Türkiye Yılın Otomobili ödülünü kazanan Renault Clio’nun açıklandığı İstanbul Park’tan online olarak düzenlenen törende bir konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasının tüketiciler için yol gösterici özellikte olduğuna da dikkat çekti. Sandık, finalist otomobiller arasında büyük bir rekabetin yaşandığını da belirterek “Koronavirüsünün oluşturduğu ortamdan dolayı bu yıl araç tanıtımları ağırlıklı olarak online toplantılar ile gerçekleşti. Bizler de objektif bir seçim gerçekleştirdik. Aday otomobilleri değerlendirirken fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk. Tüketicilerin otomobil satın alırken, yılın otomobili yarışmasını referans olarak görmesi bizler için çok önemli. Bu yıl da tüm otomobiller arasında zorlu bir rekabet yaşandı. Ve sonuçta bir otomobil ilk sırada yer aldı” dedi.

 

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Renault Clio ile gelen birincilikten sonra sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle Otomotiv Gazetecileri Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. bizim için büyük önem arz eden otomotiv gazetecilerinden ilk ödülümüzü Megane Sedan ile almıştık. Şimdi de ikinci kez bu ödülü alıyoruz. Bu ödülün arkasında Türkiye’de yapılmış milyonlarca dolarlık yatırım, Türk mühendislerinin ve işçisinin emeği, bilgi birikimi ve özverisi var. Bu ödülü Oyak-Renault Fabrikaları’nda bu aracı üreten çok değerli mühendis ve işçileri adına alıyorum.”

Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin Türkiye otomotiv sektörüne katkısı olan şirket, proje ve kişilere verdiği özel ödülü bu yıl Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu – TOGG kazandı. OGD Özel Ödülü’nün kabul ettikleri ilk ödül olduğunu ifade eden TOGG Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, etkinliğe özel gönderdiği video ile teşekkür edip gurur duyduklarını ifade etti.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

  1. Renault Clio: 5.000 puan
  2. Peugeot 2008: 3.590 puan
  3. Opel Corsa: 2.540 puan
  4. Citroen C5 Aircross: 2.120 puan
  5. BMW 3 Serisi: 1.890 puan
  6. Mercedes-Benz A Serisi Sedan: 1.850 puan
  7. Nissan Micra: 1.510 puan

“Türkiye’de Yılın Otomobili 2020” Hassan Tekstil ana sponsorluğunda, Bridgestone, Intercity ve Shell Helix Motor Yağları co-sponsorluğunda gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın