Üretilmiş en güçlü Land Rover: Range Rover Sport SVR

0

Land Rover, şimdiye kadar ürettiği en güçlü SUV olan Range Rover Sport SVR modelinin fotoğraflarını ve bazı teknik detaylarını yayınladı. Asıl tanıtımın 14 Ağustos’ta düzenlenecek olan Pebble Beach etkinliğinde gerçekleştirilecek olması sebebiyle; fotoğraflar sadece Land Rover’ın yayınladıkları ile sınırlı.

6019003171878435185

Bu ürkütücü SUV’nin ön tamponu, iki adet intercoolerı beslemek amacıyla daha geniş hava girişlerine ev sahipliği yapacak şekilde yeniden tasarlanmış. Ön tarafta revize edilmiş ızgara, ön çamurluklarda yer edinmiş havalandırma girişleriyle başlayan değişim; arka tarafa doğru uzanırken de Continental Cross Contact lastiklerle çevrelenmiş 21 inç boyutundaki jantlar, sportif marşpiyeller, büyük bir arka rüzgarlık, yeni arka tampon, arka tampon altı difüzör ve dört çıkışlı egzoz sistemiyle son buluyor.

686788497706159929

İç mekana geçtiğimizde ise standart Range Rover Sport modeline benzer bir kabinle karşılaşıyoruz. Bu noktada SVR versiyonu farklılaştırmak adına; SVR arması taşıyan ve çift renkli Oxford deriden imal edilmiş sportif ön ve arka koltuklar tercih edilmiş. Alüminyum süslemelerin standart olarak sunuldu SVR buna ek olarak karbonfiber kabin parçalarını opsiyon olarak sunuyor.

SVR’nin kalbinde yer alan supercharger beslemeli 5.0 litre V8 güç ünitesi ise 550 bg güç ve 680 Nm tork üretme kapasitesine sahip. Sportif sürüş için revize edilmiş 8 ileri otomatik şanzıman ve 4×4 çekiş sisteminin eşlik ettiği motor sayesinde Range Rover Sport SVR, 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor. Maksimum sürati 260 km/s olarak belirtilen SVR, bu donanım ile birlikte ünlü Nürburgring test pistini tam olarak 8 dakika 14 saniye içerisinde dönebiliyor.

14956363071476837310

SVR’nin yüksek gücüne karşı kontrollü bir sürüş sunmak amacıyla; aktif arka diferansiyel kilidi, elektronik olarak kontrol edilebilen çok plakalı merkez diferansiyel, tork düzenleme sistemi, Brembo frenler, sportif alüminyum süspansiyonlar, aktif yuvarlanma kontrol sistemi ve yeniden programlanan adaptif dinamik sistem gibi özellikler de standart olarak sunuluyor.

Özel Land Rover modellerinden sorumlu yönetici John Edwards: “SVR, standart Range Rover Sport’un özelliklerini olağanüstü sürüş ve off-road dinamikleriyle birleştiriyor. Öncü bir tasarıma sahip olan Range Rover Sport SVR, en zorlu müşterileri bile tatmin edebilecek bir SUV haline getirildi.” diye belirtti.

Başlangıç fiyatı 110.475 dolar olarak belirlenen SVR, ABD için ek olarak 925 dolarlık bir teslimat ücreti talep ediyor. Range Rover SVR’nin tüm fotoğraflarının yer aldığı galeriye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın