Volkswagen, Skoda’yı tehdit olarak görmeye başladı

1

Skoda, otomobil üretiminde son zamanlarda oldukça başarılı bir iş çıkartıyor. Öyle ki, Volkswagen’in yöneticilerinin ve derneklerinin bazılarının Çek markası ile rekabeti azaltmanın yollarını aradığını öğrenildi.

Volkswagen, şuanda emisyon skandalı dolayısıyla gerçekleşen sorunlarla uğraşırken Skoda’nın üstün karlılık rakamları açıklaması, VW Grubu içindeki markalar arasındaki rekabeti her zamankinden daha üst noktalara taşımış durumda.

Alman otomobil üreticisi, Çek markanın teknolojilerinin üretiminin bir kısmını Almanya’ya taşıyarak, ortak kullanılan teknolojiler için Skoda’yı daha fazla para ödemeye zorlamak istiyor. Volkswagen böylece haksız rekabet olarak gördüğü Alman teknolojisi ve ucuz işçi kombinasyonunu azaltmak istiyor.Skoda-Superb-7Bu durum gerçekleşirse, elektrikli otomobillerin üretimi öncesinde Volkswagen’in gruptaki baş marka konumunda olduğu diğer firmalara tekrar hatırlatılmış olacak.

Skoda, Volkswagen Grubu’nun çatısı altında çok başarılı bir 26 sene geçirdi ve en başarılı orta sınıf otomobil üreticilerinden biri oldu. Çek marka geçtiğimiz yıl Audi’nin kar marjını bile geride bırakmıştı.

Volkswagen yönetimi bir yandan işten çıkarmalarla uğraşırken bir yandan da Skoda’yı izliyorlar. Alman üretici, Çek markayı sahip olduğu satış rakamları ile hem bir tehdit hem de çıkış yolu olarak görüyor.

Volkswagen dernekleri, Skoda modellerinin üretimlerinin tam potansiyelde çalışmayan Alman fabrikalarına yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyor böylece azalan Passat ve Golf modellerinin üretimlerinin yerinin doldurulması planlanıyor. Dernekler aynı zamanda, Skoda’nın MQB platformunu kullanmak için daha fazla ücret ödemesi gerektiği yönünde de birleşiyorlar.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1 Yorum

  1. Skoda her zaman kendi sınıfından daha büyük daha başarılı araçlar ortaya çıkarıyor.Volkswagen’in tehdit olarak görmesi normal bir durum.:)

Bir Cevap Yazın