VW Motorsport, Polo R WRC ile dünya şampiyonu!

0

VW Polo R WRC ile yarışan Ogier/Ingrassia ikilisi, Fransa Rallisi’yle birlikte sezonun bitimine 2 yarış kala pilotlar klasmanında şampiyonluklarını ilan ettiler. Markalar (üretici) klasmanında da 80 puan farkla zirvedeki yerini koruyan VW Motorsport, aynı zamanda WRC tarihinde bir ilke imza atarak Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk senesinde şampiyonluk unvanı elde eden ilk üretici firma olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Rally France 2013

Volkswagen Motor Sporları Direktörü Jost Capito, “Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia bu başarı için neredeyse iki yıldır çok çalışmaktaydı. Geçen yıl kendilerini tam olarak göstermezlerken, bu sezonun rallilerinde mükemmel performans sergilediler. Yeni Dünya Şampiyonları olmayı sonuna kadar hak ettiler. Aynı zamanda bu, Volkswagen motor sporları tarihinin en büyük sportif başarısıdır. Ekibimiz, ilk kez yarış kazanan bir otomobili (Polo R WRC) geliştirme ve çok daha ileri tecrübeye sahip rakipleri yenme girişiminde başarılı olmuştur.” açıklamasını yaptı. Ogier/Ingrassia ikilisi, rekor sahibi Dünya Şampiyonları Sebastien Loeb/Daniel Elena’nın (Citroën) taçlarını ellerinden alarak kendi kariyerlerinde ilk defa bu unvana sahip oldular. Fransa Rallisi’yle birlikte sezonunun bitimine 2 yarış kala ilan edilen hem şampiyonluk hem de kazanılan birincilik, aynı zamanda üreticiler (marka) klasmanında VW Motorsport’un yerini de sağlamlaştırmış oldu.

VW Polo R WRC pilotu Sébastien Ogier, “Kesinlikle çok sevinçliyim. Dünyadaki herkese sarılabilirim. Dünya Şampiyonluğu’nu Fransa’da kazanmak benim için kesinlikle bir hayalin gerçek olması demektir. Küçük bir çocukken, doğduğum şehir olan Gap’ta babamla birlikte Monte Carlo Rallisi’nde yarışan otomobilleri ve önde gelen pilotları hayranlıkla izlerdim. Şimdi ise Julien ve ben, Dünya Ralli Şampiyonları olduk; bu çılgın bir şey. Bununla birlikte ralli yarışlarının bir takım sporu olduğunun da farkındayım. Bu başarı Volkswagen’deki harikulade ekibimiz olmadan mümkün olmazdı. Pilotlar, co-pilotlar, teknisyen veya yarış mühendisleri, herkese teşekkür etmeliyim.  Kesin olan bir şey var ki, o da bunu en güzel şekilde kutlayacağız!” açıklamasını yaptı.

Fransa Rallisi’nde alınan zafer ile Sébastien Ogier, Citroën’in asfalttaki uzun soluklu galibiyet serisine son vermiş oldu. Citroën’in asfalt dönemi, bundan 2961 gün önce, 2005 Almanya Rallisi’nde Loeb/Elena’nın başarısı ile başladı. Bugünden önce, Citroën ekibinden olmayıp Dünya Ralli Şampiyonası’nda tamamen asfalt olan bir ralliyi kazanan son pilot, 2004 İspanya Rallisi’ni kazanan Markko Märtin (Ford) idi. Volkswagen’in 2013 yılında şimdiye kadar kendi adına aldığı sekiz galibiyet mevcut olup bunların yedisi Ogier/Ingrassia ve biri de Latvala/Anttila tarafından elde edilmiştir. Dünya Ralli Şampiyonası’nın 12. Yarışı olan İspanya Rallisi ise 24-27 Ekim tarihinde yapılacak.

Rally France 2013

Pilotlar klasmanı

1. Sebastien Ogier 238 puan
2. Thierry Neuville 143
3. Jari-Matti Latvala 125
4. Daniel Sordo 117
5. Hirvonen 111
6. Mads Ostberg 81
7. Sebastien Loeb 68
8. Evgeny Novikov 57
9. Martin Prokop 49
10. Andreas Mikkelsen 40

Markalar klasmanı

1. Volkswagen Motorsport 339 puan
2. Citroën Total Abu Dhabi 259
3. Katar 157
4. Katar M-Sport 156
5. Abu Dhabi Citroën Total 59
6. Jipocar 51
7. Volkswagen Motorsport-2 40
8. Lotos WRC 20

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın