Yeni Audi A8 11 Temmuz’da tanıtılacak

0

Audi’nin  4. jenerasyon A8 modelinin 11 Temmuz’da tanıtılacağı açıklandı. 11 Temmuz’da yapılacak tanıtımının ardından, modelin Dünya lansmanının ise Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılması planlanıyor.

Kullanılacak olan MLB Evo platformu sayesinde selefinden daha hafif olacak olan model aynı zamanda kullanılacak olan alternatif güç aktarma organları ile de daha uyumlu bir hale gelecek.

Aracın tasarım olarak büyük farklılıklara sahip olması beklenmezken, asıl değişimin teknolojik anlamda olması bekleniyor. İç mekanda, yenilenen Virtual Cockpit adı verilen dijital gösterge paneli yerini alacak, bunun dışında yeni bir bilgi-eğlence sistemi de yeni modelde bizleri bekliyor. Audi’nin yeni amiral gemisi birçok otonom sistemini de içinde barındıracak. 60 km/s hıza kadar ağır trafik koşullarında sürücünün görevini üstlenecek olan yenilenen Traffic Jam Assist sistemi sunulacak olan teknolojilerden biri.

Kaputun altında ise güncel modelde sunulan motorlarda bir değişiklik olması beklenmiyor. Benzinli ve dizel motorlara ek olarak ilerleyen süreçte hybrid bir güç ünitesinin de yeni modelde sunulacağı belirtildi. Motor gamında 2 benzinli ve 3 dizel ünitenin yer alması bekleniyor. 460 beygir güce sahip 4.0 litrelik benzinli V8 motorunda yanında 6.3 litrelik 565 beygir gücündeki benzinli W12 motor yeni modelde görev yapacak. Dizel cephesinde ise 272 beygir gücündeki 3.0 litrelik V6 TDI, 408 beygirlik 4.0 litrelik V8 TDI ve 5.0 litrelik 500 beygir gücündeki V10 TDI motor seçenekler arasında olacak.

Bunların yanında hybrid versiyonun ise SQ7 modelinden tanıdığımız 4.0 litrelik V8 TDI motor ve elektrikli bir ünitenin birleşiminden oluşabileceği yine gelen haberler arasında.

Aracın Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak dünya lansmanından sonra 2017’nin sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni model ile birlikte Audi, rakipleri BMW 7 Serisi ve Mercedes-Benz S-Serisi ile olan rekabetinde elini güçlendirecektir.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın