Yeni Ford Focus ST ilk kez görüntülendi

0

Ford, yeni nesil 2018 Focus‘u tanıtmasının ardından modelin performanslı versiyonlarının testlerine de başladı. Yeni Ford Focus ST ilk kez kamuflajlı olarak yapılan testler sırasında kameralara yakalandı.

Nürburgring’de yüksek hız testleri sırasında görüntülenen model, sahip olduğu kamuflajlar ile agresif gövde elemanlarını saklıyor. Elden geçirilen ön ve arka tamponlara ev sahipliği yapacak olan modelde ayrıca daha dikkat çekici bir spoyler de yer alıyor.

Geniş çamurlukları dolduran yeni ve daha büyük alaşım jantlara yer verilen modelin büyük fren kaliperleri de göze batıyor. Arka bölümde ise çift egzoz çıkışı oldukça dikkat çekici görünüyor.

Yeni modeldeki en büyük yenilik ise kaputun altında olacak. Önceki nesilde kullanılan 2.0 litrelik motorun aksine 1.5 litrelik turbo beslemeli motorun yer alacağı iddia edilen yeni Focus ST’nin yaklaşık 275 beygir güce sahip olacağı söyleniyor.ST-12Eğer bu iddialar doğru ise Focus ST’de kullanılacak olan güç ünitesinin hot-hatch modeller arasındaki en dikkat çekici turbo beslemeli motorlardan biri olacağını söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak Ford’un turbo gecikmesi ve gaz tepkisi gibi sorunlarla başa çıkabilmek için ne tür numaralar yapacağı da bir diğer merak konusu.

Ford’un ST’nin dizel versiyonunu da sunmaya devam edeceği öğrenilirken aracın mevcut modelde olduğu gibi farklı karoserlerde de piyasaya sürülebileceği söyleniyor.

Model gamının en tepesinde yer alacak Focus RS’in çalışmaları devam ederken bu modelin elektrik destekli motorunun 400 beygir güce sahip olacağı iddia ediliyor. Ancak RS’i görmemize daha uzun bir süre var. ST ise daha yakın bir zamanda karşımıza çıkabilir. Performanslı modelin 2018 yılının sonunda tanıtılması bekleniyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın