Yeni Honda Civic Tourer Avrupa’da satışa sunuluyor

2

Civic_Tourer (8)

Honda bir çok farklı pazarda farklı stratejilere ve ürün gamına sahip bir üretici. Kendi ülkesinde daha minimal çizgilerde kalan Honda, Pasifik’in diğer tarafında tüm segmentlerde ilk 3’e oynayan büyük bir firma. Aynı zamanda gelişen Çin ve Hindistan pazarlarının orta sınıf modellerde en iddiali, en sevilen ve yüksek satış başarısı sağlayan isimlerinden biri. Ancak Avrupa kıtasına geldiğinde kendisine diğer pazarlarda olduğu kadar kuvvetli bir yer bulamayan Honda, İngiltere yerleşkesinde geçtiğimiz yıllarda özverili bir şekilde çalıştı ve şimdi meyveleri olan yeni modellerle gelecek yeni motorlarla da karşımızda.

Civic_Tourer (2)

2012 yılında Civic Hatchback modelini yenileyen Honda, bu modelinde C-segmentindeki kuvvetli rakiplerinin tamamında yıllardır bulunan dizel motor seçeneğinden yoksundu. Motorlar konusunda bir uzman olan ve turbo beslemesiz(atmosferik) motorlarla uzun bir süre direnen üretici, gelişen ve değişen pazar koşullarına daha fazla kayıtsız kalamamış ve sonunda 1.6 i-DTEC turbo-dizel motorunu duyurmuştu. 2013 model yılında yenilenen 3. nesil CR-V’nin önden çekiş versiyonuna da eklenen bu motorun güç vereceği yeni isimlerden birisinin de Civic Tourer olduğunu belirtelim.

Civic Tourer station wagon gövde tipi seven Avrupalı tüketicinin beklentileri analiz edilerek tasarlanmış. Civic Hatch’deki sportif sürüşü ve tatminkar kalitedeki iç mekanı, daha geniş arka yolcu bölümü ve daha çok bagaj hacmi isteyenler için özel olarak tasarlanan aracın dış mekanında orta direğe kadar Hatchback ile aynı gövde panellerine yer verilirken, arka kısıma doğru tasarım dramatik bir şekilde değişiyor. Eğimli tavan bir noktadan sonra yoluna D sütunu olarak devam ediyor ve gövdeden çıkıntılı bir şekilde tasarlanmış arka far grubuna kavuşuyor. Bagaj alanına büyük katkısı olduğunu tahmin ettiğimiz oldukça büyük çamurluk ve tekerlerk davlumbazları gerçekten ilginç bir tasarıma sahip oldukları kadar aracın aerodinamiğine de katkı sağlıyorlar.

Civic_Tourer (17)

Civic Hatch ile aynı iç mekanı paylaşan Tourer modelinde de kaliteden ödün vermeyen kaplamalara sahip sürücü odaklı enstrüman panelleri ve konsol tasarımı yer alıyor.

Arka kısımda Honda’nın ‘Magic Seats’ ismini verdiği belki de patent durumundan dolayı bir çok üreticinin rüyalarına bile girebilecek kadar zekice tasarlanmış koltuk katlama sistemi sayesinde arka yolcu bölümü de bir bagaj alanı olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda koltuk minderlerinin ince tasarımı sayesinde dümdüz bir yükleme alanına kavuşabilen Tourer’ın koltuklar açık vaziyette 624 litre olan bagaj hacmi koltuklar tamamen açıldığında 1668 litreye yükseliyor.

Honda Newsroom UK kaynağında yer alan tabloya göre Civic Tourer’ın İngiltere fiyatlandırması ve yakıt tüketim/emisyon değerleri bu şekilde listeleniyor.

civic tourer uk price list

Civic Tourer’ın İngiltere’den haricen, diğer Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak toplamda 2 benzinli ve 2 dizel motor seçeneği olacak ;

[one_half]Benzinli Motorlar

– 1.4 i-VTEC : 100 beygir @ 4000 d/dk

– 1.8 i-VTEC: 142 beygir @ 6500 d/dk

[/one_half] [one_half_last]Dizel Motorlar

– 1.6 i-DTEC:  120 beygir @ 6000 d/dk

– 2.2 i-DTEC: 150 beygir @ 4000 d-dk [/one_half_last]

Civic_Tourer (23) Civic_Tourer (22)

Honda, Civic Tourer için geliştirilen ve sektörde ilk olduğuna özellikle vurgu yapılan Adaptive Rear Damper sisteminin tanıtımına da ayrıca önem veriyor. Comfort, Normal veya Dynamic olarak 3 farklı modda ayarlanabilen sistem, arka süspansiyon sertliğini ayarlayarak aracın sürüş dinamiklerine hissedilir derecede aktif olarak etki ediyor.

Yeni güvenlik teknolojileri sunmayı da ihmal etmeyen Honda’nın bu alandaki yeniliklerinin listesi bir hayli uzun;

-City-Brake Active System, düşük hızlarda dikkatsizlik sonucu gerçekleşen kazaları önlemek için geliştirilmişspecifically designed to help avoid or mitigate low speed accidents
– Forward Collision Warning, önden çarpmalarda yine dikkatinizin dağıldığı sırada ‘eğer siz araca hakim değilseniz’ önce sizi uyarıyor sonrasında kendisi otomatik olarak fren yapıyor.
– High Beam Support System, farların uzun kısa hüzmelerini yoldaki ışık durumuna göre otomatik olarak ayarlayan sistem
– Lane Departure Warning, şeridi düzgün bir şekilde takip etmeyi bıraktığınız anda sizi uyarıyor.
– Traffic Sign Recognition System, hızla geçerken gözünüzden kaçan bir trafik işaretini sizin yerinize tanımlıyor ve kaydediyor.
– Blind Spot Information, kör noktanızda araç varken şerit değişimi yapmamanız konusunda sizi uyaran sistem.
– Cross Traffic Monitor, şerit değişimleri sırasında sinyal verdiğinizde konsolda yer alan i-MID ekranında geniş açılı bir görüntü veren bu sistem etrafı daha net görmenize yardımcı oluyor.

Tüm bu sıraladığımız gelişmiş özelliklere sahip yeni Civic Tourer, Aralık ayının girmesiyle beraber siparişler alınmaya başlanacak.  2014 Şubat‘ta teslimleri başlayacak olan yeni Civic Tourer, umarız sadece Avrupalı tüketicinin beğenisine sunulmaz ve ülkemize de gelir.

Yazar hakkında

2 yorum

  1. Sayın Yetkili,

    Opel’in yeni 1.6 dizel motorlu aracı zafirayı ne zaman test edeceğinizi merakla beklemekteyiz.Türkiye ye geleli neredeyse 3 ay olacak !!! Ayrıca, Astra ve insignia bünyesine ne zaman dahil edileceği yönünde sizlerin vereceği bilgileri biz okuyucular olarak son derece önemsiyoruz.

    • Bizi ilgiyle takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

      Opel ürün gamındaki başka modelleri incelemek için girişimlerimiz sürekli devam ediyor ve umarız bahsettiğiniz modeli inceleme fırsatımız olur. 1.6 CDTi ecoFLEX 136 beygirlik motorun Astra ve Insignia’ya gelmesi 2014’ün ilk çeyreğine takvimlendirilmiş. Ülkemize Şubat-Mart gibi ilk örneklerinin gelmesini bekleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın