Yeni KIA Ceed Türkiye’de

0

Üçüncü nesil olarak Avrupa’da tasarlanan, geliştirilen ve üretilen yeni KIA Ceed, olgun ve dinamik yeni tasarımı, yenilikçi gelişmiş teknolojileri ve daha keyifli sürüş özellikleriyle KIA’nın C-segmentindeki iddiasını arttırmak istiyor.

İlk olarak 2006 yılının Aralık ayında üretilen Ceed, seri üretime başlanan ilk günden bu yana yaklaşık 1,3 milyon satış adedine ulaştı. Üçüncü nesil tasarımıyla birlikte ismi de Ceed olarak değişen araç (eski adı Cee’d), Avrupa yollarında görmeye alıştığımız tasarımıyla dikkat çekiyor. 2012 ile 2018 yılları arasında üretimde olan ikinci nesilden toplam 640.000 adet üretilen Ceed’in yeni nesliyle birlikte, KIA’nın Avrupa satışlarının daha da artması ve markanın pazardaki konumunun güçlenmesi öngörülüyor.

KIA’nın Franfurkt’taki Ar-Ge üssünde tasarlanan Yeni KIA Ceed, Sportage ile birlikte Slovakya’daki tesislerinde üretiliyor. Yeni KIA Ceed ile ilgili değerlendirmede bulunan KIA Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “On yıldan fazla süredir satışta olan Kia Ceed, markanın istikrarlı büyümesini desteklemeye devam ediyor. Önceki nesil gibi, yeni nesil de müşterilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda özel olarak tasarlandı ve geliştirildi. 2006 yılından bu yana 1,3 milyon adedin üzerinde Ceed üretildi ve yeni nesil kullanıcıların önceki nesiller boyunca sevdiği her şey Yeni Ceed’de yine bulunuyor” dedi.1553774850_KIA_YeniCeed_23 farklı motor seçeneği ile ülkemizde satışa sunulacak olan Kia Ceed, 2 adet benzinli ve 1 de dizel motorla tercih edilebilecek. Giriş versiyonunda 100 beygir güç ve 134 Nm tork üretebilen 1.4 litrelik benzinli MPI motor görev yapacak. Daha güçlü bir seçenk isteyenler için ise 140 beygir güç ve 242 Nm torka sahip 1.4 litrelik T-GDI motor hazırda bekliyor. Bu motora sahip model 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzımanla birlikte satın alınabilecek

Dizel cephesinde ise uzun zamandır tanıdığımız 136 beygir güç ve 280 Nm tork sunan 1.6 litrelik U3 CRDi ünite yer alıyor. Dizel model sadece 7 ileri DCT şanzımanla birlikte tercih edilebiliyor.

Yeni tasarımı ile artık daha geniş bir kitleye hitap etmek isteyen ve 5 yıl veya 150.000 km garantiyle otomobil severlerin beğenisine sunulan Yeni KIA Ceed, 99.900 TL’den başlayan fiyatlarla KIA yetkili satıcılarında yeni sahiplerini bekliyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın