Yeni Mazda CX-5 Temmuz’da Türkiye’de

0

2012 yılında piyasaya sürülen Mazda CX-5 Mazda’nın Jinba Ittai “sürücü-araç bütünlüğü” anlayışının ürünü olan CX-5, şirketin yıllık satışlarının yaklaşık % 25’ini oluşturmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.  Bugüne kadar 120 ülkede 1.5 milyondan fazla CX-5 satışı gerçekleşen Mazda CX-5’in tamamen yenilenmiş modeli Türkiye’de Temmuz ayında satışa sunulacak.

Geçtiğimiz günlerde Barselona’da gerçekleşen etkinlikte Mazda CX-5 ile ilgili bilgi veren Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul,”Dinamik tasarımı ve heyecan verici sürüş performansı ve SKYACTIV Teknolojileri ile büyük beğeni toplayan Mazda CX-5 tamamen yenilendi. Mazda CX-5 de bulunan SKYACTIV-G 2.0 litre motor 160 beygir güç ve 4000 devirde 208 Nm tork üretiyor. Bu motor, SKYACTIV DRIVE otomatik şanzımanla birlikte ve Mazda’nın yeni nesil i-ACTIV AWD dört çekişli sistemi ile donatıldı” dedi.

Yepyeni Mazda CX-5 Temmuz ayında 183 bin 500 yüz TL(Türklirası) ’ndan başlayan fiyatlarla  satışa sunuluyor.

‘Zarif dayanıklılık’ gelişim konsepti kapsamında tamamen yenilenen Mazda CX-5, şirketin KODO tasarım felsefesi üzerinde geliştirildi.  Yeni model SUV müşterilerinin beklentilerine karşılamak için farklı ve dinamik bir kişilik sunma hedefinde.

Firmanın oldukça popüler, parlaklık seviyesini % 20 ve görsel derinliği % 50 arttıran Ateş Kırmızısı Premium Metalik rengi geliştirilerek ortaya konulan yeni Kristal Ateş Kırmızısı rengi, KODO tasarımın dinamik gövde yapısını daha fazla ön plana çıkarıyor.

Tamamen yenilenmiş CX-5’in insan merkezli iç tasarımı, şık, sağlam ve ferah bir kabin düzeni içinde kokpit ergonomisine odaklanılarak geliştirilmiş.

Sürücüyü ve yolcuları daha fazla rahat ettirmek için ön ve arka koltuklarda da bazı değişikliklere yer verilerek dinlendirici ve daha konforlu bir ortam sunmaya çalışılmış.

Mazda’da ilk kez kullanılan elektrikli bagaj kapağının açılıp kapanması için, hem kapağın üzerine, hem de vites kolu üzerine açma/kapama düğmeleri yerleştirmiş. Gelişmiş Mazda Anahtarsız Giriş düğmesiyle çalıştırılan bagaj kapağının açılma derecesi de ayarlanabiliyor.

İlk defa bir Mazda modelinde uygulanan yeni 7 inç LED ekran dokunmatik özelliğine sahip. Yeni jenerasyonda sunulan yenilenen hidrolik direksiyon ile daha rahat kavrama sağlanması hedeflenmiş.

Kabin renk seçenekleri arasında, Siyah ve Saf Beyaz deri seçenekleri sunuluyor. Ön konsol üzerinde yeni geliştirilmiş dekoratif panelde, hem ahşap hem de metal görünümlü malzemelere yer verilmiş.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-BODY, SKYACTIV-CHASSIS ve SKYACTIV ARAÇ DİNAMİKLERİ teknolojileri sayesinde elde edilen tepki gücü ve kontrol dinamikleri ile sürücünün araç üzerinde tam hakimiyet sağlaması hedeflenmiş.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-BODY teknolojisi, önceki modellere kıyasla kaportanın burulma direncini % 15 arttırmış ve direksiyon hareketlerine verilen tepki süresini azaltmıştır.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-CHASSIS teknolojisine sahip direksiyon, süspansiyon ve fren sistemleri daha hassas bir hale getirilerek, zaten oldukça konforlu bir sürüş sunan CX-5’in yol tutuş dengesi geliştirilmiş.

Mazda’nın ilk SKYACTIV-ARAÇ DİNAMİKLERİ teknolojilerinden olan G-Vectoring Control (GVC) teknolojisi ile donatılan CX-5, daha konforlu, hassas ve tepki gücü yüksek bir yapıya kavuşturulmuş.

Tamamen yenilenmiş Mazda CX-5, SKYACTIV-G 2.0 motor, Euro 6 düzenlemelerini karşılarken bu motor SKYACTIV DRIVE otomatik şanzıman birlikte sunulmakta ve Mazda’nın yeni nesil i-ACTIV AWD dört çekişli sistemi ile donatılmış.

Araç, Mazda’nın gelişmiş ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücüyü destekleyen güvenlik teknolojileri ile donatılarak, proaktif güvenlik  elemanları ile donatılmış. Mazda’nın i-ACTIVSENSE teknolojisi de geliştirilerek daha fonksiyonel hale getirilmiştir.

Stop and Go fonksiyonuna sahip Mazda Radar Hız Sabitleme Sistemi (MRCC) ve 12 ayrı LED lamba dizisinden oluşan Ayarlanabilir LED Farlar (ALH) aracın fonksiyonelliği arttırmış. Ayrıca, Gelişmiş Smart City Fren Sistemi (Gelişmiş SCBS Sistemi) ve Trafik İşaretlerini Tanıma (TSR) fonksiyonu ilk defa CX-5 model serisinde sunulacak.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın