Yeni nesil BMW 3 Serisi kış testleri sırasında görüntülendi

0

BMW, G20 kod adına sahip yeni nesil 3 Serisi üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Araç, yapılan kış testleri sırasında görüntülendi.

Yeni nesil 3 Serisi, BMW’nin 5 ve 7 Serisi’nde kullandığı CLAR platformu üzerinde yükselecek. Yeni platform ile birlikte aracın hafiflemesi beklenirken araç, yeni güç aktarma organlarına da daha uygun hale gelecek.

G20 kasa kodlu model, dış tasarımda büyük oranda diğer BMW modelleri ile benzeşecektir ancak BMW’nin 3 Serisi modellerinde daha dinamik bir tasarım felsefesi kullanmak istediğini biliyoruz. En azından aracın ön yüzü diğer BMW modellerine göre daha agresif olacaktır.

Mercedes-Benz C-Serisi’nin iç mekan kalitesini düşündüğümüzde, BMW’den de yine yüksek bir iç mekan kalitesi bekleniyor. Alman firma, üst segmentte yer alan birkaç teknolojik özelliği de bu aracında kullanmayı planlıyor.

Kaputun altında ise giriş seviyesi olarak 3 silindirli 1.5 litrelik benzinli motor görev yapacak. Bunun yanında yeni 1.5 litrelik dizel motorun da bu araçta kullanılması bekleniyor. Karbondioksit emisyonu sınırları içinde kalmak zorunda olan BMW, diğer motorlarında da daha fazla güç ve yakıt verimliliği adına güncelleme yaparak yoluna devam edecektir.

Yeni modelin M3 versiyonunda ise sıralı 6 silindir motorun görev yapmaya devam edeceği belirtilirken, BMW mühendislerinin bu motorda yapacağı yenilik ve belki de bu motorun yanında kullanacağı elektrikli bir ünite ile gücü 500 beygirin üzerine çıkaracağı iddia ediliyor.

Yeni 3 Serisi’nde 2 hybrid versiyon da bizleri bekliyor. 1.5 litrelik benzinli motora eşlik eden elektrikli bir motor hybrid ünitelerinin ilkini oluşturacak. 2.0 litrelik motorun yanında sunulacak daha güçlü bir diğer elektrikli motor ile sunulacak olan hybrid ünite ise daha fazla beygir gücü vaat ediyor.

BMW’nin G20 kasa kodlu yeni 3 Serisi ile birlikte 4 Serisi ve türevlerini 2018 yılı içinde tanıtması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın