Yeni nesil Chevrolet Volt 2015 yılında günyüzüne çıkıyor

0

2015 yılının Ocak ayında düzenlenecek Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılması beklenen Chevrolet Volt, büyük ihtimalle aynı yılın sonlarına doğru bayilerdeki yerini alacak.

Arka tarafta üçlü koltuğun kullanılacağı plug-in hybrid formundaki otomobil, güncel 1.4 litrelik motor yerine daha küçük ve 3 silindirli 1.0 litre motor ile donatılacak. Satışa sunulduğu 2010 yılının aralık ayından beri 65.000 adetten fazla satılan Chevrolet Volt, ABD’de en çok satılan plug-in hybrid otomobil olmasına rağmen hala GM’nin istediği seviyede geniş çaplı satışlara ulaşamadı.

GM’nin açıklamasına göre; Volt tercih eden müşterilerin %70’lik kısmı, daha önceki otomobili GM grubundan olmayan müşterilerden oluşuyor. Büyük bir çoğunluğun ise Toyota Prius’un ardından Chevrolet Volt’a geçiş yapması söz konusu. Chevrolet Volt’un kalbinde yer alan yaklaşık 200 kg ağırlığındaki elektrik bataryaları, otomobile 60 kilometrelik menzil sunuyor ve bataryaların tükenmesinin ardından içten yanmalı motor devreye girerek elektrik bataryalarını şarj etme görevini üstleniyor.

Volt hakkında yapılan kullanıcı anketlerinden elde edilen veriler ise doğal yaşamı memnun edecek nitelikte; Volt sahipleri, günlük sürüşlerinin ortalama %63’lük kısmını tamamen elektrik modunu kullanarak tamamlıyor. Bu da şimdiye kadar yapılmış 110 milyon litrelik benzin tasarrufu demek.

Prototip testleri sürdürülen yeni Toyota Prius ve önümüzdeki sene satışa sunulacak Chevrolet Volt arasında nasıl bir rekabet yaşanacağını ise hep beraber göreceğiz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın