Yeni nesil Ford Fiesta ST 1.0 EcoBoost motora sahip olabilir

0

Gelecek nesil hot-hatch modeller bizlerde şimdiden heyacan uyandırmaya başlarken, Ford bize yeni nesiller hakkında ışık tutuyor.

Yeni nesil Fiesta’nın hızlı versiyonunda, güncel 1.6 litrelik turbo güç ünitesinin yerine markanın güncelleştirilmiş 1.0 litrelik 3 silindirli EcoBoost motoru kullanılabileceği belirtildi.

Ford’un Avrupa’daki küçük sınıf otomobillerinden sorumlu yöneticisi Darren Palmer yaptığı açıklamada : ‘’ 1.0 litrelik bu motorla neler yapabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz ve ilk aldığımız bulgular umut verici. Bu harika bir motor, sesi mükemmel ve turbo devreye girdiğinde çok iyi bir tork sunuyor, bu yüzden yeni nesil ST’de bu motoru kullanmanın yollarını arıyoruz.’’ diye konuştu.

1.0 litrerelik EcoBoost motorun en güçlü versiyonu 138 beygir, ancak Ford bu motor üzerinde bir süredir yeni denemeler yapıyor, 202 beygirlik Formula Ford yarış motoru bu çalışmalardan biri.

Palmer sözlerine ‘’Güncel ST200 için hala büyük bir talep var ancak biz çok daha fazlasını sunmak istiyoruz, daha fazla güç, daha fazla verimlilik.’’ diyerek devam etti. 1.0 litrelik EcoBoost motorunu kullanmak Ford’un bir sonraki adımı olacak gibi görünüyor, marka şimdiden İngiltere’deki Bridgend fabrikasındaki 4 silindirli motorun üretimini yarıya indirmiş bulunuyor.

Yeni nesil Fiesta marka için çok önemli bir model olacak, geliştirme ekibi de özellikle aracın şasini daha iyi hale getirebilmek için fazla mesai harcıyor. Palmer, geliştirme ekibi hakkında ‘’ Aracın direksiyonu üzerinde takıntılı durumdalar. Yeni aracın gerçek bir Fiesta gibi hareket edebilmesi için araç üzerinde ince ayarlar yapıyorlar.’’ diye konuştu.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın