Yeni nesil Ford Focus, Cenevre’yi pas geçecek

0

Dördüncü nesil Ford Focus neredeyse hazır ancak şirket yeni modelini Mart ayında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilemeyi düşünmüyor. ABD merkezli üreticinin yeni Focus’u Nisan ayında ortaya çıkaracağı iddia edildi.

Tamamen yenilenen tasarımı ile yakın zamanda karşımıza çıkacak olan model, markanın yeni Fiesta ile başlayan tasarım felsefesine kavuşacak. İlk olarak 5 kapılı hatchback versiyonunun tanıtılması beklenen modelin Estate, Sedan ve ST versiyonları ise daha sonra model yelpazesine katılacak. Model gamının tepesinde yer alacak olan Focus RS için ise birkaç yıl beklememiz gerekiyor.

Yeni Focus’ta ST-Line ve Vignale dahil olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi sunulacak. Motor seçenekleri konusunda da çeşitli motorların kullanılması beklenen modelde 1.0, 1.5 ve 2.0 litrelik EcoBoost üniteler görev yapacak. Benzinli motorların dışında 2 farklı dizel ünitenin de sunulacağı söylenirken elektrikli versiyonun da yine planlar arasında olduğu iddia ediliyor. Yeni modelde çift kavramalı şanzımanın da opsiyonel olarak sunulacağı gelen haberler arasında. Yeni Focus’ta dört tekerlekten çekiş sistemi sadece RS için sunulmayacak Active donanım seçeneğinde de bu sistem tercih edilebilecek.

Ford, Cenevre’ye yeni Focus’u getirmeyecek belki ama diğer modeller ile birlikte bu fuarda aktif şekilde bulunacak. Markanın küçük hatchbacki Ka+ modelinin makyajlanan versiyonu ile birlikte güncellenen SUV model Edge’yi de bu fuarda görebileceğiz. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde tanıtılan Edge ST’nin yanında 3 koltuk sıralı Edge de yine bu fuarda tanıtılan modeller arasında olacak.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın