Yeni nesil Mazda MX-5 çok daha hafif olacak

0

Gelmiş geçmiş en popüler roadster olan Mazda MX-5’in 4. neslinin tanıtılmasının üzerinden henüz 1 yıl geçmişken, marka yetkilileri modelin halefi üzerinde çalışmalara başladılar bile.

2021’den sonra üretilmesi beklenen yeni modelde diyete gidilmesi planlanıyor.

Modelin bu diyet programına gerçekten ihtiyaç duyup duymadığı tartışılırken, Autocar’ın haberine göre Mazda sonraki modellerde karbon fiber kullanmayı planlıyor. Bu plan şuan için çok pahalı görünse de, 5. nesil gelene kadar karbon fiberin daha ulaşılabilir bir malzeme olacağı öngörülüyor.

Mazda MX-5’in program yöneticisi  Nobuhiro Yamamoto açıklamasında, boyutların aynı kalacağını ancak hafif malzemelerin kullanımının öneminin artacağını belirtti. Şuan için karbon fiberin çok pahalı olduğunu ancak daha az maliyetli bir karbon fiber üzerinde çalıştıklarını ve MX-5’in ilerde çok daha hafif olacağını sözlerine ekledi.

Hafifletme programından ayrı olarak 5.nesilde araçta 3 silindirli motorların da kullanılması bekleniyor. Yamamoto konuşmasında ayrıca Speedster ve Spyder modellerinin ise üretim için uygun olmadığını belirtti.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın