Yeni Nissan Navara tanıtıldı

0

Nissan, uzun süredir aynı yüzüyle piyasada olan pickup modeli Navara’yı 2016 yılı için baştan sona yenileme kararı aldı. Navara, yeni yüzüyle bugün Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Rakipleriyle başa çıkabilmek için Nissan’ın yeni Navaranın tasarımında eski köşeli hatları bırakıp daha sportif ve kıvrımlı hatlara geçtiğini görüyoruz.

2016-nissan-navara-10Yeni Navara’nın ön kısmında agresif tasarımlı bir ön tampon görüyoruz, hemen üzerinde yer alan krom görünümlü ızgara kaplamaları ve mercekli yeni tasarımlı farlar ise kalite algısını artırıyor. Kenarlara doğru yükselen kaput ise agresif tasarımı tamamlayan bir öğe. Tam donanımlı olduğunu düşündüğümüz fuar aracında, Nissan’ın Juke Sport Pack modelinde gördüğümüze benzer sportif tasarımlı jantlar da yer alıyor.

Nissan yetkilileri yeni Navara’da konfor anlamında da birçok geliştirme yapıldığını belirterek, aracın adeta bir otomobil gibi konfor ve yalıtım sunduğunu söylüyor. İç mekanda da eskisine göre çok daha kaliteli malzemelerin kullanıldığını görebiliyoruz. Ayrıca yenilenen süspansiyon sistemi sayesinde aracın arka tekerleklerinin yaklaşma açılarında %3’lük bir gelişme ve arka tarafta daha iyi bir ses yalıtımı elde edildiği de belirtiliyor.

2016-nissan-navara-6Aracın donanım özelliklerine bakıldığında, çevre kameraları, NissanConnect sistemi, acil durum fren sistemi, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, anahtarsız çalıştırma, arka kamera ve park sensörleri görülüyor. Bu donanımlar, Navara gibi büyük boyutlu bir araç için oldukça faydalı görünüyor.

Yeni Navara’da Nissan’ın, 158 beygir ve 187 beygir olmak üzere iki farklı güç çıkışına sahip olan 2.3 litrelik dCi motorları kullanması bekleniyor. Aracın çift kabinli versiyonunun kasasının eski versiyona göre 67mm daha uzun olduğu açıklanırken, toplamda 1578mm uzunluk ile sınıfında en iyisi olduğu da belirtiliyor. Örneğin Navara’nın güçlü rakiplerinden VW Amarok’un çift kabinli versiyonundaki kasa uzunluğu 1555mm idi. Yeni Navara’nın daha büyük bir versiyonunda ise yükleme alanı 1788mm olarak ölçülmüş. Avrupa’da 5 yıl veya 100.000 mil garanti ile satılacak olması da yeni Navara’nın elini güçlendiriyor.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın