Yeni Renault Megane RS Monaco’da piste çıktı

0

Formula 1’deki 40. yılını kutlayan Renault, Monaco GP’si öncesi yeni nesil Megane RS modelini piste çıkardı. Markanın Formula 1 aracına gönderme yapılarak sarı ve siyah renklerle kamuflajlanan aracın direksiyonun başında ise Renault Sport F1 takımı pilotu Nico Hülkenberg yer aldı.

Yeni Megane RS’in performansının ilk defa sergilendiği gösteride Renault, aracın manual ve çift kavramalı EDC şanzıman seçeneklerinin olacağını doğrulaması dışında araç hakkında teknik bilgi vermekten kaçındı.

Renault Sport genel müdürü Patrice Ratti yapılan etkinlik sırasında, ‘’Yeni modelimizi, Renault’un F1’e katılımının 40. yıldönümünde tanıtmaktan daha uygun ve etkileyici bir an seçebileceğimizi sanmıyorum.’’ diye konuştu.

Aracın direksiyonunda yer alan Hülkenberg ise ‘’Yeni Megane RS’yi aracın gelişimi sırasında test etme imkanı buldum ve aracı ilk kullandığımda mükemmel şasisine hayran kaldım.’’ ifadelerini kullandı. Hülkenberg ayrıca Renault Sport’un mükemmel bir iş başardığını söylerken aracı efsanevi Monaco pistinde sürmenin büyük bir keyif olduğunu sözlerine ekledi.

Aracın, başlarda dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunulacağı söylense de yeni model önden çekişli olmaya devam edecek ve Honda Civic Type R’ın Nürburgring rekoruna aday olacaktır. Renault, aracın yüksek hızlarda çok daha çevik olabilmesi açısından yeni modelini opsiyonel olarak dört tekerlekten yönlendirme sistemi 4Control ile birlikte sunacak.

Yeni Megane RS’in kaputunun altında ise 2.0 litrelik motor yatması beklenirken bu motorun 300 beygir civarında bir güç üretmesi bekleniyor.

Formula 1 teknolojilerinin kullanıldığı söylenen yeni modelin 12 Eylül’de düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılması planlanıyor. Aracın satışlarının ise 2018 yılının ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın