Yeni Skoda Superb Ağustos’ta Türkiye’de satışta

0

Skoda‘nın “amiral gemisi” Superb, üçüncü nesliyle gerek markanın tarihinde gerekse de sınıfında yepyeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Yeni Superb, bugüne kadar geliştirilen en teknolojik, sayısız pratik çözümlere ve geniş iç mekana sahip, kısacası en iyi Skoda modeli olarak piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. İlk kez, 22-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Autoshow 2015’te Türkiye’de tanıtılacak yeni nesil Superb, ağustos ayından itibaren de Skoda showroomlarında yerini almaya başlayacak.

Skoda-Superb-4Bu yıl Fabia’dan sonra Türkiye pazarına sunacakları ikinci önemli yeniliğin Superb olduğunu belirten Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, her iki modelin de markaya daha fazla dinamizm katacağına inandıklarını belirtti.

Senyücel, “Yeni Superb modelimizde ilk göze çarpan güçlü tasarımıdır. Sportif ve dinamik çizgileri ile Skoda’nın konsept aracı VisionC’ye yüzde 95 oranında benzemektedir. Yeni Superb modelimizi, ilk kez İstanbul Autoshow 2015 fuarında sergileyerek, Türkiye’deki otomobilseverlerle buluşturacağız. Ağustos ayından itibaren de Türkiye pazarında satışına başlayacağız“ dedi. Yeni Superb Sedan’ın en önemli ilk üç pazarından birinin Türkiye olacağına da dikkat çeken Senyücel, “2008’den bu yana Türkiye’de ikinci jenerasyon Superb 15 bin adet satıldı. 2015 yılı hedefimiz 4 bin 500’dür. Bunun yarıya yakını ikinci jenerasyon Superb, yarıdan fazlası yeni Superb olacaktır. Türkiye’nin en büyük sedan pazarı olduğu düşünülürse, 2014 yılında birinci sırada Rusya, ikinci sırada Türkiye yer alıyordu. Bu yıl Skoda’nın en büyük Superb Sedan pazarının Türkiye olacağını söyleyebiliriz. 3-4 yıl içerisinde de D segmentinde hedefimiz 10 bin adettir. Skoda Superb’in 125 hp olan manuel şanzımanlı modeli 65 bin TL seviyesinde, en üst paketli modeli ise, 95-100 bin TL aralığında olacaktır. Skoda olarak satışlarımızın yüzde 95’i 1.6 dizel/otomatik versiyonu olarak gerçekleşiyor. Bu seride de 1.6 dizel otomatik versiyonlarının yüzde 90-95 civarında olacağını öngörüyoruz“ diye konuşan Senyücel, “Yeni Skoda Superb ile markanın ivmesinin artacağını ve Skoda’ya güç katarak algısını yukarı taşıyacağını“ söyledi.

Skoda-Superb-19Yeni Superb, modelin geçmiş nesillerine de damgasını vuran “genişlik“ kavramını bir üst noktaya taşıyarak, adeta “kendi sınıfını“ yaratıyor. 4861 mm (+28 mm) uzunluğa, 2841 mm (+80 mm) dingil mesafesine sahip olan Superb’in yüksekliği ise, eskisine göre 6 mm artışla 1468 mm’ye çıkarıldı. Bununla birlikte yeni Superb, 1864 mm (+47 mm) ile sınıfının “en geniş” otomobili.

Skoda-Superb-21980 mm baş mesafesi ve 157 mm arka diz mesafesine sahip Superb’in sedan versiyonunda bagaj hacmi, stepne bölümü dahil 625 litre. Bagaj kapağı, elektronik kilitle donatılırken, eller doluyken bagaj kapağının kolayca açılabilmesine olanak tanıyan “sanal pedal”, Superb’de ilk kez kullanılıyor. Bu sistem, ayağın tamponun alt kısmına uzatılması sayesinde bagaj kapağının kendiliğinden açılmasını sağlıyor.

Daha lüks detaylar ve daha fazla fonksiyonel çözümlerle donatılan iç mekan, aracın mükemmeliyetçi karakterini ortaya koyuyor. Nitekim ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima gibi donanımların yanı sıra, özellikle soğuk iklimler için geliştirilen ısıtmalı ön ve arka koltuklar, aracı önceden ısıtmaya yarayan klima, ısıtmalı cam suyu da ülkelere ve donanım paketlerine göre değişen unsurlardan.

Skoda-Superb-25Superb’de kullanılan ve tek kelimeyle akıllıca denilebilecek 29 pratik çözümün 23’ü bu modelde ilk kez kullanılıyor. 10 tanesi ise ilk kez bir Skoda modelinde yer alıyor. Ön kapılarda bulunan şemsiye gözlerinin yanı sıra Superb’de, arkada tablet bilgisayar tutucuları, ön taraftaki kol dayanağı içindeki eşya gözünde tablet koyma yeri, arkada USB ve 230 volt soket girişi, kapılarda 1.5 litrelik şişelerin konulabileceği bölmeler, bunlardan bazıları.

Bunun dışında yeni nesil Superb, modern dünyanın iletişim gereksinimlerine de cevap verecek özellikler içeriyor. İsteğe bağlı sunulan yeni nesil 8 inçlik Colombus dokunmatik multimedya ve navigasyon sistemine sahip Superb, internete kablosuz bağlanma imkanı sunarken, ayrıca Smart Gate ve Mirror-Link (Apple ve Android uyumlu) ile de akıllı telefonlardaki uygulamaların araç içinde de kullanılmasını, özel uygulamalar sayesinde araçla ilgili bilgilerin telefonlardan takip edilebilmesine de olanak veriyor. İstenirse üç boyutlu navigasyonla alınabilen Superb, istenirse üç boyutlu ses teknolojisine sahip 12 hoparlörlü Canton ses sistemiyle de alınabiliyor.

Superb’de sunulan isteğe bağlı donanımların sayısı 150’nin üzerinde.

“Yürüyen salon“ olarak nitelenebilecek Superb’de, “Sürüş Modu“ seçiminin yanı sıra ilk kez “Dinamik Şasi Kontrolü” (DCC) de sunulacak. Bu sayede araç, gerektiğinde “Standart“, “Konfor“ ve “Sportif“ sürüş seçeneklerinden biriyle kullanılabilecek. Bu sayede araç, seçilen sürüş moduna göre sürücünün stiline uyum sağlayabiliyor. Bununla birlikte her bir sürüş moduna göre süspansiyon sistemi de kendisini ayarlıyor.

Güvenlik alanında sunduğu aktif ve pasif güvenlik destek sistemleriyle de çıtayı yükselten yeni Superb, muhtemel bir kaza öncesi kemerleri gerginleştirip, açık camları kapatarak ön koltuktaki yolcuları korumaya alan “Çarpışma Hazırlık Sistemi”, “Kör Nokta Uyarı Sistemi”, 210 km/s hıza kadar kullanılabilen “Adaptif Hız Sabitleyici”, özellikle şehir içinde öndeki araçla aradaki mesafenin tehlikeli boyutlara gelmesi halinde frenleme yapabilen “Ön Bölge Yardımcısı”, “Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi”, “Geri Görüş Kamerası”, “Şerit Takip Asistanı”, “Akıllı Far Yardımcısı”, “Sürücü Yorgunluk Tespit sistemi” gibi donanımlarla dikkat çekiyor. Ayrıca yatay/dikey park yapabilen ve parktan çıkabilen yeni nesil Park Yardımcısı da seçenekler arasında. Yeni Superb’de hava yastığı sayısı ise, “diz hava yastığı” da dahil olmak üzere 9’a ulaşabiliyor.

Yeni nesil Superb‘de, 5 farklı güçte benzinli ve üç dizel motor seçeneği satışa sunulacak. Türkiye’de de satılacak benzinli motor seçenekleri 1.4 lt TSI (125 ve 150 HP) olarak sıralanırken, ayrıca 1.8 TSI (180 ve 220 HP) ve 2.0 lt TSI (220 ve 280 HP) seçenekleri mevcut. Dizel motorlar ise 1.6 lt (120 HP), 2.0 lt (150 ve 190 HP) hacimlerinde.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın