Yeni Volvo XC60’ın resmi tanıtımı Cenevre’de yapıldı

Volvo’nun uzun süredir paylaştığı teaser fotoğrafları ve geçtiğimiz günlerde sızan fotoğrafın ardından sonunda XC60 ile Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıştık. İlk bakışta küçük bir XC90’ı andıran modelin abisinden daha yakışıklı olduğunu söylemek mümkün.

Yeni model Avrupa’da büyük bir başarı yakalayan ve neredeyse 1 milyon adet satış rakamına ulaşan selefinin yerine geçecek.

Son derece başarılı görünen iç mekanda XC90’dan izler görülüyor. 4 bölgeli klimaya sahip olan araç, güncellenen yeni bilgi-eğlence sistemi sayesinde abisi XC90’daki gibi Apple CarPlay ve Android Auto desteği verebiliyor.

Volvo yetkilileri yeni XC60’ı şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri olduğunu iddia ediyor. Yenilenen ve City Safety adı verilen yeni şehir içi yol güvenliği sunan sistemin de eklendiği Steer Asist sistemine yer verilen araçta ayrıca direksiyonu yönlendirerek kafa kafaya çarpışmaları önleyen Oncoming Lane Mitigation adı verilen bir sistem de bulunuyor. Bunların dışında Volvo’nun kör nokta uyarıcı sistemi artık direksiyonu yönlendirerek şerit değiştirme sırasında yaşanabilecek kazalardan da kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Yeni XC60’ta opsiyon olarak Volvo’nun yarı otomatik sürüş sistemi olan Pilot Assist de tercih edilebilecek. Bu sistem 130 km/s hıza kadar, hızlanma, frenleme ve direksiyon hareketlerini ‘iyi bir şekilde işaretlenmiş yollarda’ şoför yerine yapabiliyor.

Yeni XC60 modelinin motor seçeneklerinin en tepesinde ödüllü T8 Hybrid motor yer alıyor. 412 beygir güce sahip olan bu motor sayesinde araç 0’dan 100 km/s hızlanmasını 5.3 saniyede tamamlıyor. 190 beygir güce sahip D4 ve 235 beygir güce sahip PowerPulse teknolojisine sahip D5 dize motor da bu araçta sunulacak. Araçta 254 beygir güce sahip T5 benzinli güç ünitesinin dışında 320 beygir güce ve 400 Nm tork değerine sahip T6 motorun da seçenekler arasında olması bekleniyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasının ardından yeni XC60’ın Volvo’nun İsveç’teki Torslanda fabrikasında Nisan ayı ortalarında üretime geçmesi planlanıyor. Satışların ise bu yaz başlamasını bekleyebiliriz.

 

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın