2007’de piyasaya sunulan BMW 1 Serisi Coupe’nin yerini alan 2 Serisi Coupe, 70’lerdeki efsane BMW otomobili 2002’ye göndermeler taşıyan yeni kasasıyla 2014 yılı Nisan ayında Türkiye’de satışa başladı._DSC2923Ön yüzde 1 Serisi’nden farklı olarak dikkati çeken yeni ön farlar, önden bakıldığında 1 Serisi’ne göre daha geniş bir hava katmış.

Yandan bakıldığında dikkati çeken uzun motor kaputu, kısa çıkıntılar, geriye yaslanmış kabin ve ince camlar ve test aracımıza özgü siyah renkli jantlar aracın sportif görünümünü belirginleştiriyor.

Aynı zamanda görsel açıdan “daha hızlı” görünmesini sağlayan coupe tavan çizgisi ve Hofmeister kıvrımını barındıran ince C sütunu bu otomobilin en belirgin karakteristik özellikleri olarak dikkat çekmekte._DSC2916Arkadan bakıldığında markaya özgü L şekli ile stop lambaları ve M pakete özel iki parçalı tampon dikkati çekiyor.

Yeni 2 Serisi Coupe,1 Serisi Coupe’den daha büyük ve kendisini önceki modelden ayıran kendine özgü bir kimliğe sahip. 1 Serisi Coupe’ye göre:

  • Uzunluk: 72 milimetre daha fazla – şimdi 4.432mm.
  • Genişlik: 26 milimetre daha fazla – şimdi 1.774mm.
  • Aks mesafesi: 30 milimetre daha fazla – şimdi 2.690mm.
  • Ön tekerlek izi: 41 milimetre daha fazla – şimdi 1.521mm.
  • Arka tekerlek izi: 43 milimetre daha fazla – şimdi 1.556mm.

NOVATEK CAMERA

BMW 2 Serisi Coupe’nin içine geçtiğimizde 1 Serisi’nden farksız olduğunu görüyoruz. Sürücüye dönük ergonomik konsol, kullanımı kolay iDrive arayüzü ve yere yakın oturma pozisyonuyla bir BMW’nin direksiyonu başına geçtiğinizi her noktasına kadar hissettiriyor.

Arkada iki kişilik bir oturma düzeni sunan 2 Serisi Coupe’nin, arkada sunduğu diz ve baş mesafesi de bir coupe için yeterli genişlikte.

bmw_225d_coupe_m_sport_package_7

Geniş yükleme ağzına sahip bagaja eşyaları yerleştirirken herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bagaj toplamda 390 litrelik bir hacim sunan 2 Serisi Coupe’nin arka koltukları da iki parçalı şekilde katlanabiliyor.

Kaputun altında yer alan BMW’nin kendi üretimi 1.5 litrelik 3 silindirli TwinPower Turbo benzinli motoru, yerini aldığı 4 silindirli 1.6 motoru gibi 136 beygir güç üretiyor. Maksimum 220 Nm torkunu 1250 d/d’dan itibaren size sunabilen bu motor, bir BMW klasiği olan 8 ileri ZF-8HP tam otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş. BMW 218i Coupe 0’dan 100 km/s hıza 8.9 saniyede ulaşıyor.

Testimiz boyunca ortalama 7.5-8 litre /100km yakıt tüketim değeri tutturduğumuz BMW 218i Coupe’yi kullanırken gaz pedalıyla oynaşmaya başladığınızda 10 litre ve üstünü tüketim kısmında görmek de mümkün.

Kullanımı oldukça keyifli olan BMW 2 Serisi Coupe, alçak oturma pozisyonu, net ve hisli direksiyonu ve başarılı süspansiyonları ile virajlarda keyif verirken, test aracımızdaki 16 inç jantlarıyla konfordan da çok fazla ödün vermeden pozitif bir görünüm sergiledi.

Toparlarsak BMW’nin C segmentinde yakışıklı ve kompakt bir Coupe arayanlara sunduğu BMW 2 Serisi, 1 Serisi’nden daha sportif duran bir otomobil arayanlar için biçilmiş bir kaftan olarak gözüküyor.

Yazar hakkında

Cem Şahin

Bir Cevap Yazın