Daha önce dizel otomatik kombinasyonunu test ettiğimiz Dacia Duster, bu sefer yeni nesil 1.3 litrelik turbo benzinli motor seçeneğiyle konuğumuz oldu. İlk etapta sadece manuel şanzıman seçeneğiyle sunulan bu motor seçeneği ilerleyen dönemde otomatik şanzıman ile de satılmaya başlanacak.

Duster, yenilenen tasarımı ile daha iddialı bir karakter ve güçlü bir duruş sergiliyor.

IMG_0687Krom radyatör ızgarası, otomobilin en uç köşelerinde yer alan ön farlara kadar uzanarak otomobilin daha geniş görünmesini sağlıyor. Model, üçe bölünmüş LED gündüz farlarını da içeren yeni far imzası ile dikkat çekiyor.

IMG_0721Geniş arka kısım ise otomobile ayırt edici bir duruş kazandırıyor. Yeni Duster’da Dacia’nın dört kareden oluşan arka farları otomobilin uç köşelerinde yer alıyor. Kare forma kavuşan LED aydınlatmalı stop lambaları ise yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Duster’in yenilenen arka tamponu, çizgileri ve farlarıyla daha modern bir yapı kazanırken arka farlar en dikkat çeken yenilikler arasında yer alıyor. Sürtünme katsayısında küçük bir iyileştirme elde etmek adına farlarda yapılan bu değişiklikler yakıt tüketimi maliyetini düşürüyor.

IMG_0708Prestige Plus donanımıyla standart olarak gelen 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar Dacia Duster’a diğer donanım seviyelerine göre daha lüks bir hava katmış.

4341 mm uzunluğundaki Dacia Duster, 1804 mm genişlik ve 1693 mm yükseklik değerine sahip. 2674 mm’lik aks mesafesi değeri sunan Dacia Duster’ın test konuğumuz 1.3 Tce benzinli motora sahip modeli 1309 kg ağırlığında. 21 cm yerden yükseklik değerine sahip olan Duster, bir çok zorlu arazi için de önde 30 derece yaklaşma, arkada 33 derecelik uzaklaşma açıları sunuyor.

IMG_0724478 litrelik bagaj hacmi de kalabalık aileler için yeterli hacmi sunuyor.

IMG_0751

Yeni Duster’in daha kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit. Ekranın hemen altında Prestige Plus donanımıyla standart olarak gelen otomatik klimanın kontrolleri yer alıyor.

Arka yaşam alanı da yeterli baş ve diz mesafesini sunuyor. Dacia Duster’da önceki nesline göre daha başarılı koltuklar dikkatimizi çekiyor. Yeni koltukların yanal destekleri daha iyi bir duruma getirilmiş.

IMG_0771Geleneksel Renault işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz.

IMG_0759Dacia MediaNav Multimedya sistemi parlama yapmayan yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, zengin özellikleri ve kolay kullanım sağlayan menüsüyle yolculuklar artık daha keyifli. Navigasyon, çevre görüş sistemi kullanımı gerçekten basit ve başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooth bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Apple CarPlay ve Android Auto desteği sayesinde de cep telefonunuzu bağlayarak özel araç arayüzlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Ön, arka ve yanlarda olmak üzere dört kameradan oluşan 360° görüş kamera sistemine sahip olan test aracımız sürücünün araç çevresindeki alanı görmesini sağlayarak park etmeyi kolaylaştırıyor. Ön tekerleklerin açısının rahat görülebilmesi için yan aynaların altına yerleştirilmiş kameralar bulunuyor. Yine Prestige Plus ile standart olarak gelen kör nokta uyarı sistemi de fark edemediğiniz araçlar için sizi uyarıyor.

İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Prestige Plus donanım seviyesi ile standart sunulan eller serbest Dacia kart sistemi ile araca yaklaştığınızda kapıları otomatik açarken, araçtan uzaklaştığınızda ise otomatik olarak aracı kilitliyor. Bir çok markada eller serbest giriş sistemi en azından kapı koluna temas isterken, Duster’ın bu özelliği oldukça güzel bir teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Test konuğumuzdaki 1.3 TCe benzinli motor, daha düşük CO2 salım ve tüketim değerlerine sahip olmasının yanı sıra, yerini aldığı 1.2 Tce 125 bg benzinli motora göre daha fazla güç ve tork üreterek daha yüksek performans sağlıyor. Duster 1.3 TCe 130bg, 5000 dev/dak’da 130 bg (96 kW) ve 1600 dev/dak’da 240Nm maksimum tork ile bir önceki nesil motora kıyasla +5 bg ve +35Nm tork güç sağlıyor.

0’dan 100 km/s hızlanmasını 11.1 saniyede gerçekleştiren Duster 1.3 Tce, maksimum 240 Nm torkunu 1600 d/d’den itibaren verebiliyor. Bu sayede özellikle 3. ve 4. viteste şehir içi kullanımda rahat ve esnek bir kullanım sunuyor. Şehiriçinde 6.5 – 7 lt/100km dolaylarında gezinen yakıt tüketimi, uzun yolculuklarda çok daha tasarruflu bir hale geliyor.

IMG_0695Yeni teknolojilerle donatılan ve artık daha taze ve çekici bir tasarıma kavuşan Duster, özellikle şehirden çokça kaçmayı seven arazi tutkunları için fiyat/performans SUV’u denilebilir. Yeni nesil benzinli motor da başarılı tüketim değerleri ve performansıyla dizel modele iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın