Fiat’ın ilk olarak İstanbul Autoshow’da görücüye çıkardığı Aegea modeli, Türkiye piyasasına Egea ismiyle Ekim ayı itibariyle bayilerde sunulmaya başlanıyor. Fiat’ın %70’inden fazlasını Türk mühendislerin katkılarıyla geliştirdiği yeni C segment modelini biz de basın lansmanında kullanma ve tanıma fırsatı bulduk.

Öncelikle basın lansmanından kısa detaylarla başlayacak olursak, lansmanda konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea’nın kısa sürede Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerine dikkat çekti. Aytaç, “Türkiye pazarının yüzde 35’ini oluşturan küçük ve kompakt sınıfı sedan pazarındaki potansiyeli lehimize çevirmeyi hedefliyoruz. Fiat Egea, özgün tasarımı, konforu, geniş iç hacmi, kullanışlılığı ve kolay ulaşılabilir olması sayesinde tüm kompakt sedan müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu anlamda kompakt sedan sınıfının en ulaşılabilir sedanı olacak” diye konuştu.

Özgür Süslü-Altan Aytaç

Özgür Süslü ve Altan Aytaç

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Türkiye’de otomobil pazarındaki varlığımızı daha da güçlendirecek yeni bir otomobil tasarlamak üzere beyaz bir sayfa ile masaya oturduğumuzda, ilk önce sedan müşterilerinin ihtiyaçlarını analiz ettik. Sedan alıcılarının seçim kriterlerinin başında çekici tasarım; ekonomik satın alma ve kullanım maliyetleri ve kullanım özellikleri yer alıyordu. Bu yüzden Fiat Egea’nın tasarım önceliklerinde bu üç noktayı öne çıkardık. Hem çekici ve donanımlı; hem kullanışlı ve geniş hem de kolay ulaşılır ve kullanılır bir otomobil yapmak için mühendislerimizden üç ana alana odaklanmalarını istedik” dedi. Altan Aytaç, Fiat Egea’nın göz alıcı tasarımı hakkında ise “Fiat Egea’nın tasarımını oluştururken hem İtalyan tasarım gücünü taşımasını hem de uluslararası trendleri takip etmesini hedefledik. Güçlü ve agresif hatlara sahip ancak hızla yaşlanıp eskimeyecek bir stile sahip olsun istedik. Bu yüzden tasarımcılar hiçbir kısıt olmadan sıfırdan özgün bir tasarım geliştirdiler” açıklamasını yaptı.

Aynı etkinlikte modelin pazarlama stratejilerine yönelik bilgi veren Fiat Pazarlama Müdürü Özgür Süslü ise üç zengin donanım seçeneğiyle kompakt sedan müşterilerinin gönlünü fethedecek Fiat Egea’nın, her şeyiyle tam ve erişilebilir bir aile otomobili olduğuna dikkat çekti. Fiat Egea sahibi olacak ilk 2000 müşteriye bir ayrıcalık daha sunmak istediklerinin altını çizen Süslü, “Bu çok özel ilk 2000 müşteriye kasım ayının ortasına kadar Egea’ya 2000 TL’lik bir avantajla sahip olma fırsatı sunacağız” açıklamasını da yaptı. Süslü, Fiat müşterilerinin yüzde 70’e varan çoğunluğunun aracını yenilerken kredi kullandığını da unutmadıklarını dile getirerek, “Bu yüzden Koç Fiat Kredi ile Fiat Egea için özel bir finansman çözümü geliştirdik. Fiat Egea’yı tercih eden müşterilerimize 20 bin TL’ye kadar kullanacakları kredilerde 20 aya kadar vadede aylık 0.99 faiz seçeneği de sunacağız” dedi.

Süslü ayrıca; “Yaptığımız araştırmalarda kompakt sedan kullanıcılarının araçlarını her dört-beş yılda bir yenilediğini görüyoruz. Araçlarını beş yıl boyunca gönül rahatlığı ile kullansınlar diye müşterilerimize Fiat Egea’da 5 yıl garanti sunmaya karar verdik. 5 yıl /100.000 kilometre garanti bugün otomobil pazarındaki en iddialı garanti. Bu, bizim hem ürünümüze hem de Bursa’daki Tofaş fabrikamızın üretim kalitesine duyduğumuz güvenin bir sonucudur” açıklamasında bulundu.

DSC_3436Dış tasarımda alışık olmadığımız bir yüzle karşılaştığımız Fiat Egea, oldukça sportif ve şık bir ön yüze sahip. Izgaralarla birleşen far tasarımında halojen farlar tercih edilmişken, günümüzde bir çok araçta yer alan mercekli farlar ya da bi-xenon far opsiyon olarak sunulmuyor.

DSC_34514532 mm uzunluğa, 1792 mm genişliğe, 1497 mm yüksekliğe sahip Fiat Egea, 2636 mm’lik aks mesafesi sunuyor. Araç ile ilgili teknik detaylar tamamıyla paylaşılmadığı için boş ağırlığını bilmiyoruz ancak benzer konfigürasyonlu Linea’dan yaklaşık 80 kg daha hafif olduğu açıklandı. Fiat Egea, Fiat 500L’den de tanıdığımız Fiat Small platformunun uzatılmış aks mesafesine sahip varyasyonunu kullanıyor.

DSC_3183Arka yüzde C harfini andıran stoplar bagaj kapağının üstüne uzanırken, stopların ortasına sinyal lambaları konumlandırılmış.

Geniş yükleme ağzına sahip bagaj 520 litre bagaj kapasitesine sahip. Arka koltuklar iki parçalı şekilde katlanabilirken, bagajın altında tam boy bir stepneye yer verilmiş.

DSC_3296Sade bir iç mekan tasarımı sunan Fiat Egea’da ön konsolda orta donanım paketi Urban’dan itibaren yumuşak ön göğüs malzemesi standart olarak sunuluyor. 5 inçlik dokunmatik ekranlı Uconnect sistemi de Urban donanımından itibaren standart olarak sunulmakta.

DSC_3307Fiat 500X’deki direksiyonun göbeği ve kontrol tuşlarını birebir kullanan Fiat Egea’da 500X’den farklı olarak tamamen dairesel formda bir direksiyon simidi yer alıyor. Direksiyonun biraz büyük durduğunu söylemek gerek.

DSC_3365

Urban donanım paketinden itibaren sunulan 3.5 TFT ekranda detaylı bir şekilde araç bilgilerine ulaşabilirken, sol ve sağda hız ve devir göstergesi hemen içlerinde de yakıt ve hararet göstergeleri yerini almış.

Alfa Romeo’dan tanıdık gelecek havalandırma düğmeleri orta konsolda yerini almışken üstünde bagaj açma, CITY modu, merkezi kilit, 4’lü flaşör butonları bulunuyor. Havalandırma düğmelerinin altında ise 12V çakmaklık girişi ile USB ve Aux girişleri yer alıyor. Buradaki göze telefon anahtarlık gibi birçok eşyanızı yerleştirebilirken, tabanındaki yumuşak kaplama koyduğunuz eşyaların gürültü yapmasını engellemek için düşünülmüş.

Eşya gözü açısından toplamda 12 litrelik bir hacim sunan Fiat Egea, bu konuda yeterli bir alan sunuyor.

Kapı içinde de Urban donanım paketinden itibaren yumuşak malzeme kullanımı tercih edilmişken cam kumandaları diğer Fiat modellerinden tanıdık gözüküyor.

DSC_3275Arkada üç yetişkin için yeterli baş ve diz mesafesi alanı sunan Fiat Egea’da şaft tünelinin de çok yüksek olmaması ortada oturan için sıkıntı teşkil etmiyor. Linea’da üst donanım paketlerinde bulunan arka havalandırma kanallarının Egea’da hiçbir donanımda yer almaması ise bir eksiklik olarak göze çarpıyor.

Genel malzeme kalitesi ön konsolda üst kısımlarda ve kapı içlerinde dirseğe denk gelen bölümlerde yumuşak malzeme kullanılarak yukarıya taşınsa da, özellikle orta alt konsoldaki sert plastik ve el freninin sert plastik kaplı olması göze batıyor.

Donanım paketlerinin başlıca özelliklerini aşağıya sıralayalım:

Easy
 • Krom kapı kolları
 • 16″ jantlar
 • Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar
 • Eşya gözlü ön kolçak
 • Elektrikli ön ve arka camlar
 • Uconnect radyo/MP3 çalar
 • Bluetooth bağlantısı
 • USB/AUX girişi
 • Çok fonksiyonlu direksiyon
 • ESP
 • Yokuş kalkış destek sistemi
Urban

Easy’e ek olarak:

 • Krom ön ızgara
 • 16″ alaşımlı jant
 • Sis farları
 • Yumuşak dokunuşlu ön konsol
 • Deri direksiyon ve vites topuzu
 • Otomatik klima
 • Hız sabitleme sistemi
 • Park sensörü
 • 5 inç dokunmatik ekranlı Uconnect
 • 3.5 inç TFT yol bilgisayarı ekranı
 • Yan ve perde hava yastıkları
Lounge

Urban’a ek olarak:

 • 17″ alaşımlı jant
 • Krom bagaj ve cam altı çıtası
 • Otomatik kararan iç dikiz aynası
 • Far/Yağmur sensörü
 • Elektrik ayarlı bel desteği
 • Arka kolçak
 • Navigasyon
 • Geri görüş kamerası

Opsiyon donanımı bulunmayan Fiat Egea’nın özellikle Urban donanım paketi bir çok kişinin ihtiyacını karşılayacak donanımlara sahip.

Motor seçeneklerine değinecek olursak Fiat Egea, 2’si benzinli, 2’si dizel olmak üzere 4 farklı motor seçeneğine sahip. 1.4 Fire benzinli motor seçeneği 95 beygir güce ve 127 Nm maksimum torka sahip, sadece 6 ileri manuel vites seçeneği ile sunuluyor. Benzinli otomatik düşünenler için Ocak ayında satışına başlanacak olan 1.6 Etorq benzinli motor 110 beygir güce ve 152 Nm maksimum torka sahipken 6 ileri tam otomatik şanzıman ile sunulmakta.

Dizel motor seçenekleri ise diğer Fiat grubu modellerinden tanıdığımız 5 ileri manuel vites seçeneği ile alınabilen 95 beygir güç maksimum 200 Nm tork üreten 1.3 Multijet II dizel motor ve 120 beygir güç ve 320 Nm torka sahip 1.6 Multijet II motordan oluşuyor. 1.6 Multijet II motorla birlikte şimdilik sadece 6 ileri manuel vites seçeneği sunulurken, 2016’nın 2. yarısından itibaren Alfa Romeo Giuletta‘da da kullanılan TCT çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneği de sunuluyor olacak.

Lansmanda test ettiğimiz araç 1.6 Multijet II dizel motorlu Lounge donanım paketine sahip modeldi. Hafif gövde ağırlığı ile birleşen 320 Nm maksimum tork üreten motor, bir hayli atak bir kullanım sunuyor. 2500 deviri aştığınızda ise gürültülü motor sesini kabinde hissediyorsunuz. Lounge donanımda gelen 45 yanaklı lastiklerle buluşan 17 inç jantların konfor düzeyi, bozuk yollarda kabine sarsıntı olarak geliyor. Tabii 16 inç jantlarla gelen Urban donanım paketli başka bir test aracının konfor düzeyinin genişleyen lastik yanağına bağlı olarak arttığını da ekleyelim.

Kasım ayında satışına başlanacak Fiat Egea’nın fiyat listesi ise aşağıdaki şekilde:

 • Fiat Egea 1.4 Fire 95 HP Easy: 49.900 TL
 • Fiat Egea 1.4 Fire 95 HP Urban: 53.400 TL
 • Fiat Egea 1.3 Multijet II 95 HP Easy: 60.400 TL
 • Fiat Egea 1.3 Multijet II 95 HP Urban: 63.900 TL
 • Fiat Egea 1.6 Multijet II 120 HP Urban: 67.400 TL
 • Fiat Egea 1.6 Multijet II 120 HP Lounge: 70.900 TL

Kasım ayında Fiat Egea’yı ilk sipariş veren 2000 kişiye özel bu fiyatlardan 2000 TL indirim yapılacağını da ekleyelim.

Toparlarsak, lansmanında çok detaylı test edemediğimiz Fiat Egea hakkındaki genel izlenimimiz olumlu yönde oldu. Rekabetçi fiyatı ile C segmentinde pazarı hareketlendirecek olan Fiat Egea aynı zamanda Bursa’da üretilip tüm dünyaya ihraç edilecek olmasıyla da milli bir gurur kaynağı olmuş durumda. 15 Ekim’den itibaren Fiat bayilerinde yerini alacak olan Fiat Egea, Avrupa’da ise Fiat Tipo model ismiyle satışa sunulacak.

Sedan modelinin yanı sıra önümüzdeki dönemde Fiat Egea’ya bir hatchback, bir stationwagon ve büyük ihtimalle bir de Crossover kardeşin gelerek 4 otomobilden oluşan aileyi tamamlaması bekleniyor. Fiat Egea’nın detaylı test yazısını önümüzdeki günlerde yarimdebriyaj.com’da okuyabileceksiniz.

Yazar hakkında

Cem Şahin

1 Yorum

 1. Egea kendi çapında çok güzel bir araba fakat ben Egea hatchback’in sedan kardeşinden daha fazla tutulacağını düşünüyorum. Çünkü Egea hatchback sedan kardeşinden daha güzel ve kaliteli bir otomobil

Bir Cevap Yazın