Jaguar XE, 2014’te Londra’da Earl’s Court’ta çok sayıda yıldızın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikle dünyaya tanıtıldı. Türkiye’de ise 2015 AutoShow’da tüketicilerin beğenisine sunuldu. XE modeli, XF ve XJ modellerinin altında yer alan Jaguar sedan otomobil serisini tamamlıyor.

Gerçek bir sürüş otomobili olan arkadan itişli Jaguar XE; gelişmiş hafif yapısı, özel olarak düzenlenmiş stili, lüks iç tasarımı ve olağanüstü sürüş ve kullanım özellikleriyle spor sedan konseptini yeniden tanımlıyor.DSC_9863Güçlü bir şekle sahip kaput XE’ye kaslı bir görünüm kazandırırken yükseltilmiş bel çizgisi hareket hissini arttırıyor.DSC_9891Otomobilin arka tasarımı ise ilhamını F-TYPE Coupé modelden almış. Marka olmuş J-Blade farlar hemen fark edilen bir diğer Jaguar tasarım öğesi. Stop lambalarında, yuvarlak bir görünümle örtüşen yatay çizgi, ikon haline gelmiş E-type modelinden alınan güçlü bir stil özelliği olarak dikkati çekiyor.DSC_9944Böylece kısa ön çıkıntı, daha uzun arka çıkıntı, dinamik ve kabinin arkaya yatık duruşuyla mükemmel orantılara ulaşılabilmiş. Mimari aynı zamanda XE’nin hem alçak, sportif sürüş konumu hem de ince, coupe benzeri profile bir arada sahip olmasına da olanak sağlamış.

Ağırlıklı olarak alüminyum kullanılan Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın yeni modüler araç mimarisinden geliştirilen ilk model ve orta ölçekli segmentte sürüş dinamikleri konusunda standartları belirliyor. Uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, coupe benzeri bir profile olanak sağlıyor.

XE aynı zamanda bugüne kadar üretilmiş en hafif, dayanıklı ve aerodinamik Jaguar sedan modeli.

İç Mekan –>

1 2

Yazar hakkında

Cem Şahin

Bir Cevap Yazın