Test: Jeep Renegade 1.6 Multijet 120bg DDCT

0

Renegade, İtalya’da üretilen ve Jeep markasının küçük SUV segmentinde yer alan ilk modeli olmasıyla da dikkat çekiyor. Jeep ürün gamının dünya çapında genişlemesinde yeni bir adım olması için tasarlanan Jeep Renegade, markanın mirası ile yenilikçi tasarım anlayışını, genç ve maceracı ruhları cezbetmek için bir araya getirmiş.

jeep_renegade_limited_eu-spec_11Kaslı çamurluk yapısı ve yuvarlak off-road farları da Jeep’in vazgeçilmezleri arasında yerini korumuş. Ön tarafta klasik meşhur 7 bölmeli ızgarası ise markanın alametifarikası. Yan profilde dikdörtgen yapısını koruyan model , tavana bagaj çıtası koyarak profili daha dikkat çekici hale getirmiş.

jeep_renegade_limited_eu-spec_5

Arka tarafta ise en çok dikkat çeken tasarım, X görünümlü arka stoplar. Model, 4255mm uzunluğa, 1805mm genişliğe, 1667mm yüksekliğe ve 2570 mm aks mesafesine sahip. Yerden yüksekliği ise 175mm.

jeep_renegade_trailhawk_961İçeriye oturduğunuzda sizleri yeni dönem Fiat modellerinde gördüğünüz konsol karşılıyor. İlk olarak direksiyon neredeyse aynı. Çamur görünümlü kadranlar, Torpido üstünde bir tutamaç, sizlere arazi havası verebiliyor. uConnect infotainment sistemi ile Apple CarPlay ve Android Auto’dan da faydalanabiliyorsunuz. Jeep Renegade‘in içerisinde kalite anlamında başarılı ve ailedeki modellerden tanıdık bir iç mekan bizleri karşılıyor. Vites önünde ve arkasında küçük eşyalarınız için bolca alan mevcut. Otomatik park freni sayesinde de vites arkasındaki alanı rahatça kullanabiliyorsunuz.

jeep_renegade_limited_59Gösterge paneli okunaklı ve hemen orta bölümünde yol bilgisayarı yer alıyor. Direksiyon üzerindeki kumandalardan bu ekrana müdahale etmek kolay. Sinyal, silecek kolları ve havalandırma kumandaları Fiat grubu altında olan birçok modelden tanıdık geliyor.

jeep_renegade_longitude_21Önde ve arkada sunulan baş ve diz mesafesi yeterli seviyede. Açılır panoramik cam tavan sayesinde içeride ferah bir atmosfer hakim. Aracın kübik tasarımı sebebiyle özellikle ön taraf bir hayli geniş bir izlenim veriyor.

jeep_renegade_trailhawk_eu-spec_26Bagaj alanı olarak ise model 351 litrelik alan sunuyor. Arka koltuklar katlandığında bu hacim 1297 litreye ulaşıyor.

jeep_renegade_trailhawk_eu-spec_29Jeep Renegade’de 1.6 litre Multijet II turbo beslemeli dizel motor kullanılıyor. Motor, 3750 d/d’de 120 Hp güç, 1750 d/d’de 320 Nm tork değeri sağlıyor. 1465 kg ağırlığındaki model 6 ileri çift kavramalı DDCT şanzıman ile 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede tamamlarken maksimum 178 Km/s hız değerine sahip. Alt devirlerde cansız olan bu motor yüksek devir çevirme konusunda çok istekli. Test boyunca ortalama tüketimimiz 8.0 litre civarlarında gezindi.

Dizel-otomatik seçeneğinin çok fazla olmadığı B-SUV segmentinde, farklı tasarımı ve kaliteli iç mekanıyla Jeep Renegade, kompakt boyutlarda bir SUV sahibi olmak isteyenlere hitap ediyor.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın