Test: Renault Megane HB 1.5 dCi EDC 110bg

0

Renault’un C segment temsilcisi Megane, 2016 yılında yeni yüzüyle Türkiye pazarında satışa sunulmuştu.

DSC04221Renault Megane, kaslı yapısı ve büyük dikey logo ile vurgulanan ön yüzü sayesinde markanın tasarım genlerini almış. Önde yer alan C şeklindeki gündüz farları LED 3D-efektli aydınlatma kılavuzlarına sahip. Megane’ın Icon versiyonundan itibaren hem kısa hem de uzun aydınlatma fonksiyonlarına sahip Full-LED aydınlatma modülleri standart olarak bulunuyor. Bu Pure Vision LED teknolojisi halojen aydınlatma sistemlerine göre gece görüşünde dikkate değer bir iyileştirme sağlıyor.

DSC04257Arkada, sürekli yanan LED farlar, Edge Light teknolojisi sayesinde yatay ışık imzası sunuyor. Yeni Edge Light teknolojisi sayesinde derin, koyu kırmızı bir ışık ile 3D fırça darbesi etkisi uyandırılıyor.

DSC04242Megane, daha dinamik ve iddialı bir duruş sergileyen önceki nesillerine göre daha dengeli orantılara sahip:

  • daha uzun: 4,359mm (+64mm),
  • daha alçak: 1,447mm (-25mm),
  • daha geniş ön ve arka iz mesafesi; önde: 1,591mm (+47mm) arkada: 1,586mm (+39mm),
  • daha uzun dingil mesafesi: 2,669mm (+28mm)

DSC04280

Megane’da, segmentinde tek örnek olan 8.7-inçlik (22 cm) portre formatlı ekrana sahip R-Link 2 bulunuyor. Bu, Yeni Espace ve Talisman’da kullanılan ekran ile aynı. Bu segmentte daha önce görülmemiş şekilde, söz konusu ekran kolay kullanım için akıllı telefon veya tablet bilgisayarlarda olduğu gibi kapasitatif ekran kullanıyor.

R-Link 2’ye navigasyon, telefon, uygulamalar ve radyo gibi unsurların daha kolay kullanılabilmesi için ses tanıma fonksiyonu da dahil.

R-LINK 2’nin sundukları:

  • Sezgisellik: Kolay kullanımlı ara yüz, tablet veya akıllı telefonlardakine beziyor: çek-bırak, sayfa kaydırma, iki parmakla zumlama, vs.
  • Kolayca kişiselleştirme: İkonlara sahip kolayca kişiselleştirilebilen ana sayfalar ve önceden ayarlanmış altı farklı sürüş ayarı ve araç içi ambiyans tercihlerine erişmek çok kolay,
  • Kontrol merkezi: Sürüşe yardımcı teknolojiler de dahil olmak üzere pek çok araç fonksiyonunu çalıştırılması ve devre dışı bırakılması mümkün,
  • Internet bağlantı teknolojisi: R-LINK Store’a ve güncel haritalara erişim

Yeni Espace ve Talisman’da da bulunan Multi-Sense teknolojisi Yeni Megane ile C segmentine taşınıyor. Multi-Sense sayesinde kullanıcılar sürüş deneyimlerini kişiselleştirebiliyor.  Gaz pedalı ve motor tepkisinin modifiye edilmesi, EDC otomatik şanzımanın vites değiştirme hızının ayarlanması, direksiyon sertliğinin ayarlanması, koltuklardaki masaj fonksiyonun (Icon versiyonunda) ve kabin aydınlatmasının ayarlanması ile gerçekleştiriliyor.

Orta konsoldaki Multi-Sense tuşu tüm bu fonksiyonlara erişilmesini mümkün kılıyor. Sistem beş farklı sürüş modu sağlıyor: Neutral, Sport, Comfort, Personal ve Eco.

Beş farklı iç aydınlatma seçeneği mevcut: sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil. Aydınlatma ambiyansı orta konsolu ve Icon versiyonundan itibaren ön ve arka kapıları kapsıyor. Yansıttığı renk TFT ekran ve portre-formatlı multimedya ekran ile bağlantılı.

Ayrıca, MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde sürücünün üç farklı ayara bağlı olarak motor sesini ayarlaması mümkün: Neutral, Comfort ve Sport.

Bir üst sınıftaki araçlar için düşünülen renkli Head Up Display Megane’da da bulunuyor. Katlanır Head Up Display göstergesi bir yandan güvenliği ve sürücü konforunu artırırken öte yandan sürüş desteklerinin kullanımını kolaylaştırıyor. Sürücüleri gözlerini yoldan ayırmadan stressiz biçimde tüm bilgilere, navigasyon talimatlarına ve sürüşe yardımcı teknolojilere (ADAS) ulaşabiliyor.

DSC04287

Yarı deri-yarı kumaş kombinasyonuna sahip koltuklar hem konforlu hem de yeterli yanal desteklere sahip. Aynı zamanda Icon donanım seviyesinde elektrik bel destekli ve masaj özelliğine sahip sürücü koltuğu da standart olarak geliyor. Uzun yolculuklar için masajlı koltuk büyük rahatlık sağlamakta.

DSC04266

Arkada yeterli baş ve diz mesafesi sunan Renault Megane HB’de arkada havalandırma ızgaralarının yer alması da güzel bir detay. Kapı içi, koltuk arkası eşya gözlerinin yanı sıra, arka kol dayamanın yer alması arkada yolculuk edenleri mutlu edecektir.

DSC04254Önde bağımsız MacPherson, arkada ise torsiyon çubuğu süspansiyon sistemine sahip olan Renault Megane’da, genel sürüş konforunun orta derecede olmasına rağmen, ince yanaklı 18 inç lastiklerin olumsuz yönde etkilediğini belirtelim.

DSC04263

Megane HB’nin bagaj hacmi 434 litre. Rekabette geniş bir bagaj hacmi sunduğunu söylemek mümkün. Koltuklar katlandığında bu değer 1247 litreye ulaşıyor.

DSC04216

Motor kaputu altında yer alan 1.5 dCi dizel ünite 110 beygir güç üretirken maksimum 250 Nm torkunu 1750 d/d’dan itibaren yola aktarabiliyor. 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman EDC ile eşleştirilen bu motor, Megane HB’i 0’dan 100 km/s hıza 12.3 saniyede ulaştırmakta. Görevini gayet akıcı ve sarsıntısız yerine getiren EDC şanzımanın 1.5 dCi dizel motorla uyumu takdire şayan.

Testimiz boyunca İstanbul içinde karma olarak 5.5 litre/100km’lerde gezinen ortalama tüketimimiz ise ekonomik sürüşseverleri oldukça mutlu edecektir.

Sonuç olarak Renault Megane HB, şık tasarımı, ekonomik motor-şanzıman ikilisi ve sunduğu donanımlarıyla her zaman C segmentinde Türkiye’de tutulan bir model olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın