Test: Dacia Duster 1.5 dCi 110bg EDC

Dünyada lanse edildiği 2010 yılından bu yana Duster, dünyada 2 milyon 306 bin 272, Türkiye’de ise 92 bin 637 adet satış gerçekleştirdi. 2017 yılında Türkiye’de gerçekleştirdiği 16 bin 970 adet satış ile beşinci yılda da en çok satılan 4×4 modeli olurken Dacia’ya en çok satılan 4×4 markası ünvanını kazandırdı.

Yeni bir dış görünüme ve devrim niteliğinde bir değişimle yeniden tasarlanmış bir iç mekana sahip olan yeni Dacia Duster ise 1 Mart 2018 tarihinde Türkiye’de satışa sunuldu.

Duster, yenilenen tasarımı ile daha iddialı bir karakter ve güçlü bir duruş sergiliyor.

5b5fe606ae298b08f4974352Krom radyatör ızgarası, otomobilin en uç köşelerinde yer alan ön farlara kadar uzanarak otomobilin daha geniş görünmesini sağlıyor. Model, üçe bölünmüş LED gündüz farlarını da içeren yeni far imzası ile dikkat çekiyor.

Geniş arka kısım ise otomobile ayırt edici bir duruş kazandırıyor. Yeni Duster’da Dacia’nın dört kareden oluşan arka farları otomobilin uç köşelerinde yer alıyor. Kare forma kavuşan LED aydınlatmalı stop lambaları ise yan kısımlarından başlayıp orta bölümündeki marka logosuna kadar uzanan sofistike bir tasarıma sahip. Duster’in yenilenen arka tamponu, çizgileri ve farlarıyla daha modern bir yapı kazanırken arka farlar en dikkat çeken yenilikler arasında yer alıyor. Sürtünme katsayısında küçük bir iyileştirme elde etmek adına farlarda yapılan bu değişiklikler yakıt tüketimi maliyetini düşürüyor.

5b5fe606ae298b08fa8224ceYeni Duster’in daha kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil teknolojik özellikleri arasında yüksek çözünürlü dokunmatik ekranın kullanımı çok rahat ve basit.

Geleneksel Renault işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımı incelik ve hassasiyetle tasarlanan model, sürücüyü yormayan bir iç tasarıma sahip, gösterge panelinde tüm versiyonlarda sunulan yüksek çözünürlüklü ekran, şık ve dikkat çekici dekoratif döşemeli ön panel üzerinden araç ile alakalı bütün bilgileri net görebiliyorsunuz.

Dacia MediaNav Multimedya sistemi parlama yapmayan yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, zengin özellikleri ve kolay kullanım sağlayan menüsüyle yolculuklar artık daha keyifli. Navigasyon, çevre görüş sistemi kullanımı gerçekten basit ve başarılı. Otomobil hakkında tüm bilgileri öğrenmekle birlikte, tüm ayarlamaları yapabilir ve müziğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bluetooth bağlantısı ile telefon görüşmeleriniz artık daha kolay. Ön, arka ve yanlarda olmak üzere dört kameradan oluşan 360° görüş kamera sistemine sahip olan test aracımız sürücünün araç çevresindeki alanı görmesini sağlayarak park etmeyi kolaylaştırıyor.

5b5fe60666a97cdd58085c30

Ön tekerleklerin açısının rahat görülebilmesi için yan aynaların altına yerleştirilmiş kameralar bulunuyor. İç tasarımda eşya koyma gözleri oldukça bonkör, yeterli sayıda eşya gözü bulunması, küçük eşyalarınızı koyacak yer arama derdinden kurtulmanızı sağlıyor.

Renault grubunda bolca kullanılan 1.5 dCi dizel motorla gelen test konuğumuzda önceki neslinin son demlerinde gelen EDC otomatik şanzıman ile bir kombinasyon yer alıyordu. 110 bg güç üreten bu motor ön tekerlere maksimum 250 Nm torkunu 1750 d/d’dan itibaren iletebiliyor. 0’dan 100 km/s hızlanmasını 11.8 saniyede gerçekleştiren Duster 1.5 dCi EDC, ara hızlanmalarda da EDC çift kavramalı otomatik şanzımanın hızlı tepkileriyle kullanıcısını üzmüyor. Şehiriçinde 5.5 – 6 lt/100km dolaylarında gezinen yakıt tüketimi, uzun yolculuklarda çok daha tasarruflu bir hale geliyor.

Yeni teknolojilerle donatılan ve artık daha taze ve çekici bir tasarıma kavuşan Duster, özellikle şehirden çokça kaçmayı seven arazi tutkunları için fiyat/performans SUV’u denilebilir.

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın