Test: Makyajlı Nissan Qashqai 1.5 dCi DCT 115 bg

Yeni dizel - otomatik motor şanzıman kombinasyonu artık daha tutumlu!

Nissan Qashqai 2017 yılında geçirdiği makyajın ardından 2019 yılı Haziran ayı itibariyle yeni motor şanzıman seçeneklerine ve yeni donanımlara kavuştu. En üst donanım paketi olan Platinum Premium donanımlı 1.5 dCi dizel motorlu ve yeni DCT çift kavramalı otomatik şanzımana sahip Nissan Qashqai test konuğumuz oldu.

Aracın dışına geçecek olursak, ön bölümde yenilenen V formlu ızgarası ile Nissan’ın yeni yüzüne kavuşan araç, yeni ön tampona ve güncellenen LED gündüz farlarına kavuşmuş. Arka bölümde de yine yenilenen arka tampon ve LED grafikleri değişen stop lambaları bizleri karşılıyor.

Yeni model 17, 18 ve 19 inç boyutlarındaki jantlarla tercih edilebilirken makyaj operasyonu ile birlikte Parlak Mavi ve Kestane Bronz olmak üzere iki yeni renk seçeneği de kataloğa eklenmiş.

Yeniden ayarlanan amortisörler ve değişen yay oranları ile aracın şasisinde de gelişim kaydedilmiş. Ayrıca viraj denge çubuğu da güçlendirilerek aracın daha iyi bir yol tutuş performansı sergilemesi hedeflenmiş.

Japon marka ses yalıtımı konusunda da mesai harcayarak ön kapı içlerinde, arka çamurlukların etrafında daha fazla yalıtım malzemesi kullanmış. Bunun yanında arka camın kalınlığı da arttırılmış.

DSC09600Arkaya doğru giden çizgilerin keskin kabartmalı görünümüyle Qashqai’nin arka kısmındaki kavisli kısımlarla görünüm olarak bir denge içerisinde duruyor. Boyut olarak da 4394mm uzunluğa, 1806mm genişliğe ve 1590mm yüksekliğe sahip.

nissan_qashqai_555İç mekana geçtiğimizde D formlu, altı düz direksiyon simidi artık daha sportif duruyor. 2019 yılı Haziran ayı itibariyle artık Apple Carplay ve Android Auto destekleyen multimedya ekranında arayüz de yenilenmiş. Makyajla birlikte kabin izolasyonu da arttırılmış.

DSC09626

DSC09629

Arkada havalandırma ızgaraları sunmayan Nissan Qashqai’da arkada oturan yolcuların yaşam alanı yeterli seviyede. Diz ve baş mesafeleri konusunda rekabetin gerisinde kalmıyor.

DSC09637Qashqai’nin geniş iç mekânı, sunduğu pratik depolama çözümleri ile kalabalık aileler için hayatı kolaylaştırıyor. Arka koltuklar yatırıldığında 1598 litreye kadar yükselebilen bagaj, standart kullanımda 430 litrelik kapasite sağlıyor.

Nissan’ın Intelligent Mobility sistemi ile de aracı sürerken daha kontrollü ve daha dikkatli olmanızı sağlıyor. Şerit Takip Uyarı Sistemi, Akıllı Çarpışma Önleme Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi ikazları aynalardan ve multimedya ekranından kullanıcıya aktarıyor. Platinum Premium donanım seviyesinde bulunan Akıllı Park Sistemi, Akıllı Çevre görüş sistemleri de bu teknolojilere ekleniyor.

DSC09590

2019 yılı yeniliği olarak yeni motor ve şanzıman seçeneklerine kavuşan Nissan Qashqai’da test konuğumuz yeni 1.5 dCi dizel motora ve DCT çift kavramalı otomatik şanzımana sahip. 115 beygir güç üreten diğer Renault-Nissan araçlardan da tanıdık ünite 260 Nm maksimum torkunu 1750 d/d’den itibaren verebiliyor. 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanın da önceki CVT üniteden sonra Qashqai’ın sürüş deneyimini çok daha iyileştirdiğini söylemek mümkün. Çift kavramalı DCT şanzımanın geçişleri hem net hem de çok daha hızlı. Bu sayede artık araç ivmelenmelerde çok daha atik davranabiliyor.

Test kullanımımızda 5.5 – 6 litre / 100 km civarlarında dolaşan yakıt tüketimi de önceki dizel – otomatik şanzıman kombinasyonuna göre ortalama bizim tecrübelerimize göre 1 litre kadar daha az diyebiliriz.

Satışa çıktığı günden bu yana SUV segmentinde rekorlar kıran Qashqai, yeni motor şanzıman seçenekleriyle artık daha da iddialı. Ayrıca teknolojiye de ayak uyduran Nissan Qashqai’de yer alan mobil telefon entegrasyonları da rekabetteki diğer modellere göre geri kaldığı bir konuydu. Tutumlu motor şanzıman kombinasyonu ve zengin donanımı ile Nissan Qashqai bakalım 2020 yılında geçen yıl kaptırdığı tacını geri alabilecek mi?

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın