Test: Toyota Corolla 1.6 Multidrive S

0

Üretilmeye başlandığı 1966 yılından bu yana 40 milyon satış adediyle dünyanın en çok tercih edilen otomobili ünvanına sahip olan Toyota Corolla’nın 11’nci jenerasyonu geçtiğimiz yıl Temmuz ayında tanıtıldı. Bir önceki neslinden farklı olarak yeni dizayn anlayışındaki ayrıntılarıyla dikkat çeken Yeni Corolla, 47 yıllık Corolla DNA’sını taşırken müşteri beklentileri doğrultusunda baştan sona geliştirilmiş.

Türkiye’de üretilen 11’nci nesil Corolla’nın test ettiğimiz modeli Multidrive S otomatik şanzımana sahip 1.6 Valvematic benzinli motorunu bulundururken Premium donanım paket seviyesindeydi.

Dış Tasarım

DSC_4613

Toyota’nın yeni “Keen Look-Keskin Bakış” adını verdiği ön yüz tasarım anlayışının en yeni üyesi yeni nesil Corolla’da arkaya doğru uzayan bir far tasarımı mevcut. Farlar ön ızgara ile bir bütünlük sağlayan bir tasarıma sahipken, tampon üzerindeki kat çizgileri ile önden bakıldığında yeni Corolla çok daha agresif bir görünüme kavuşmuş.

DSC_4850

Profilden bakıldığında kapı üzerindeki arka farlarla birleşen kat çizgisinin yanı sıra ön tampondan başlayıp dodikler etrafından dolanarak arkaya doğru uzanan diğer kat çizgisi aracın genişlik algısına katkıda bulunduğunu söylemek mümkün.

DSC_4694

Arka yüzde krom bagaj kapağı çıtası ile birleşen arka stoplar öne doğru uzayarak bütünlüğü sağlarken, krom bagaj çıtasının altında başlayan kat çizgileri ön yüzde olduğu gibi aracın arka tarafında da keskin çizgilere sahip genel tasarım anlayışına uyum sağlamış.

DSC_4574

Yeni Corolla 4620 mm uzunluğunda, 1775 mm genişliğinde ve 1465 mm yüksekliğinde. Bir önceki nesile göre 80 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve tavan yüksekliği 5 mm daha alçak. Dingil mesafesi de 100 mm artarak 2700 mm’ye ulaşmış.

İç Mekan –>

1 2 3 4 5

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın