10. nesil Honda Civic Type R yolda

0

Honda, Eylül’deki Paris Otomobil Fuarı’nda yeni nesil Civic Type R’ın konsept versiyonunu tanıtabilir.

Son versiyon daha geçen sene satışa sunulmuş olsa da, 9. nesil Civic’in Type R versiyonu çok geç üretilmeye başlanmıştı. Bu yüzden Honda, 10. nesil Civic Type R için hiç zaman kaybetmeden çalışmalara başladı.

Gelen haberlere göre, Type R’ın konsept versiyonu Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra, araç 2017’nin Eylül ayında piyasaya sürülecek.

Auto Express’in iddiası ise, yeni Type R’ın güncel versiyondan daha sade bir görünüme sahip olacağı böylelikle çok daha fazla kişiye hitap edilebileceği yönünde. Bu da aracın büyük arka kanadına veda edeceğimiz anlamına geliyor, ayrıca daha az gösterişli ön ve arka tampon da bizi bekliyor.

Birçok test aracında bu aerodinamik parçaları görsek de bu parçaların standart olarak sunulması beklenmiyor ancak isteğe bağlı olarak bu parçaların araca eklenmesi planlanıyor.

Type R gücünü yine 4 silindirli çift turbolu 2.0 litrelik bir motordan alacak, ancak bu motor 306 beygir yerine 340 beygir gücünde olacak. Tork değerinin de 400 Nm’den 450 Nm’ye çıkması bekleniyor, böylelikle aracın 0’dan 100 km’ye yaklaşlık 5 saniyede çıkması öngörülüyor. 6 ileri manual şanzımanla birlikte sunulacak olan araç yine önden çekişli olacak. Eğer Honda isterse, Nürburgring Pisti tur rekoru da bu araçla birlikte kırılabilir gibi görünüyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın