130 beygirlik yeni VW Golf 1.5 TSI Bluemotion tanıtıldı

0

Volkswagen, dizel türevleri kadar yakıt tasarrufuna sahip yeni benzinli motorunu tanıttı.

Markanın 1.5 TSI motorunun altyapısını kullanan yeni ACT Bluemotion 130 beygirlik güç sunuyor. Bu yeni güç aktarma organı opsiyonel olarak 7 ileri DSG şanzıman ile birlikte alınabiliyor. Yeni ünite, ayrıca daha iyi yakıt tasarrufu sağlamak adına 4 silindirin 2 tanesini kapatabiliyor.

DSG ile eşletirilen yeni 1.5 TSI ACT Bluemotion aslında bir hafif hibrit olarak da adlandırılabilir. Eco Coasting olarak adlandırılan sistem, araç yokuş aşağı inerken veya sürücü vitesi boşa aldığında gaz pedalını serbest bırakıyor, motoru kapatıyor ve debriyajı devre dışı bırakıyor.Volkswagen Golf 1.5 TSI ACT BlueMotionVolkswagen’in açıklamalarına göre Eco Coasting sistemi sayesinde 0.4 litrelik yakıt tasarrufu sağlanıyor. 12V’lik elektrik sistemi ile çalışan bu tasarruf modu, diğer tüm sistemlere güç veren lityum-iyon batarya ile birlikte çalışıyor.

NEDC’ye göre Volkswagen Golf 1.5 TSI ACT Bluemotion ortalama 4.8 litrelik bir yakıt tüketimi sunuyor. Yeni versiyon DSG şanzıman ile donatıldığında ise şehir içindeki yakıt tükerimi 4.0 litreye kadar düşebiliyor.

Değişken türbin teknolojisi ile donatılan turbo beslemeli ünite, markanın daha yüksek sıkıştırma teknolojisi ve giriş valflerinin erken kapanmasıyla diğer benzinli motorlara göre %10 oranında daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor.

Alman üretici, yeni 1.5 TSI ACT Bluemotion motorunu daha fazla modelde sunmayı hedefliyor ayrıca daha az silindir ve daha küçük hacimli yeni güç ünitelerinin de sunulması bekleniyor. Yeni VW Golf 1.5 TSI ACT Bluemotion, Avrupa’da hem hatchback hem de Variant versiyonları ile sunulacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın