2015 Skoda Fabia’nın motor gamı belli oldu

0

Çek otomobil üreticisi Skoda, yolda olan 3.nesil Fabia’nın motor gamını açıkladı. Kullanılacak motorlar, güncel kasadakilerle kıyaslandığında Euro 6 normlarına tam uyumun verdiği avantaj ile yakıt konusunda %17’ye kadar daha az tüketeceği belirtiliyor.

Benzinli motor gamında güçleri 60 bg ile 110 beygir arasında değişen 1.0 MPI, 3 silindirli direkt enjeksiyonlu motor ile başlayan, 1.2 TSI 4 silindirli turbo benzinli motorla biten 4 adet benzinli motor seçeneği bulunuyor.

858118644660977638

Dizellere baktığımızda ise daha önceden de tanıdığımız ve sunduğu geniş yelpazesiyle kullanıcılara birden çok seçenek sunan ve sıfırdan geliştirilen, alüminyum bloğa sahip üç silindirli 1.4 TDI dizel motorları görüyoruz. Bu motorlar 2 versiyon halinde kullanıcıların beğenisine sunulacak. İlk versiyon (alt seviye de diyebiliriz) 75 beygirlik güç sunarken, üst versiyon ise 105 beygir gücünde.

Dizel ailesini tamamlayacak olan ve içerisinde start/stop, kinetik enerji geri dönüşümü ve yuvarlanma direnci düşük lastiklerin yanı sıra; çeşitli aerodinamik iyileştirmeler de sunan GreenLine versiyonu ise 2015’in sonunda piyasaya sunulacak.

Ayrıca Skoda ağırlık konusunda da önemli bir detaya parmak basıyor. 1.0 MPI motora sahip yeni Fabia, 980 kg’lık ağırlığıyla öncüsüne göre 65 kilogram daha hafif durumda.

Yeni Fabia için, ilk sahne Ekim’deki Paris Motor Show olarak düşünülüyor fakat ilerleyen haftalarda bir online tanıtım olması da muhtemel. Satışlar ise 2014’ün sonu, 2015’in başı gibi başlayacak.

Yazar hakkında

Antalya, Akdeniz Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi, Bulgaristan göçmeni, gezgin, otomobillere ve yabancı dillere meraklı, Toni Storaro dinleyicisi...

Bir Cevap Yazın