2018 A-Serisi kamuflajlarıyla Ring’de

0

Mercedes-Benz, yeni A-Serisinin testlerine devam ediyor. Araç bu kez de Nürburgring Pisti’nde görüntülendi.

Alman üreticinin yeni hatchback modeli aracın güncel platformunun revize edilmesi ile oluşan MFA2 platformu üzerinde yükseliyor. Renault ile birlikte geliştirilen bu platform ile Mercedes-Benz yeni modelin daha fazla iç hacim sunması, eski versiyona göre yaklaşık 50 kg hafiflemesi ve hybrid güç ünitesi gibi alternatif motorlara uyumlu olması hedeflenmiş.

Mercedes-Benz aracın hangi noktalarda rakiplerine göre eksik kaldığını iyi belirlemiş gibi görünüyor. Bu yüzden yeni modelin diğer birçok gelişimin yanı sıra tasarım olarak da önemli bir adım atacağını düşünüyoruz. İç tasarımın Mercedes-Benz’in diğer modellerinde olduğu gibi müşterinin kendisini özel hissedeceği bir seviyeye ulaşacağı gelen bilgiler arasında. Dijital bir ekranın geleneksel analog tuşların yerini alması, bilgi-eğlence sisteminin güncelleştirilmesi ve baş üstü göstergesinin de yine bu modelde sunulması bekleniyor. Casus fotoğraflarında dikkatimizi çeken bir diğer detay ise ön camda bulunan bir dizi kamera ve sensör oldu. Yeni A-Serisi büyük ihtimalle aktif güvenlik ve sürüş sistemlerine sahip olacak. Bu sistemlerin çoğunun opsiyonel olarak sunulması beklenirken yine de Mercedes-Benz’in ürün gamının en altında bulunan bir modelde bu teknolojilerin bulunacak olması güzel bir gelişme.

Motor seçeneklerine E-Serisi ile birlikte tanıştığımız OM654 kod adlı 2.0 litrelik dizel ünitelerin eklenmesi planlanıyor. Bu motorun 2 farklı güç seçeneğine sahip olması beklenirken, M254 ailesinden 2.0 litrelik turbo destekli motorun da yeni modelde görevine devam etmesi bekleniyor. 280 ile 300 beygir arasında bir güce sahip olan A40 AMG modelinin ise A250 ve A45 versiyonlarının arasında yeni bir seçenek oluşturacağı belirtildi. Ayrıca, modelin en hızlı versiyonu A45 AMG’nin ise 400 beygirden fazla güce sahip olacağı iddia edildi.

2 litrenin altında hacme sahip motorlar ise Renault’tan tedarik edilmeye devam edecek. Bunun yanında, 7 ileri çift kavramalı şanzıman yerini 9 ileri vitesli bir versiyona bırakacak. Böylelikle aracın gücünü daha iyi yere aktarması ve performansının artması hedefleniyor.

A-Serisi’nin yenilenmesi ile birlikte CLA’nın, Çin’de üretilen küçük sedan modelin ve GLB ismine sahip olması beklenen yeni küçük SUV’nin de yeni modelin altyapısını kullanacağını söyleyebiliriz. Aracın 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılması ve 2018’de ise satışa sunulması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın