2018 Audi A7 yeni teknolojileri ile tanıtıldı

Uzun süren teaser kampanyasının ardından Audi en sonunda yeni A7’nin üzerindeki örtüleri kaldırdı. Böylece daha önce küçük ölçekli model oyuncağını gördüğümüz aracın kendisini de görme fırsatı yakaladık.

Yeni A8’in ardından A7 modelinde de Prologue konseptinden esintiler görmek mümkün. Geniş altıgen formlu ön ızgara ile bütünlük oluşturan farlar ve sportif hava girişleri araca şık bir görünüm kazandırmış. Aracın sportif çizgileri arka bölüme doğru da azalmadan devam ediyor. Aracın geniş çamurlukları kocaman alaşım jantlara ev sahipliği yaparken eğimli tavan çizgisi ise bagaj kapağına kadar uzanıyor.

Arka bölümde ise boydan boya uzanan stop lambaları artık Audi’nin imzası haline gelmeye başladı. 13 dikey elementten oluşan stop lambaları çeşitli ışık animasyonları ile dikkat çekiyor. Önceki modelde olduğu gibi yeni nesilde de yer alan spoyler ise 120 km/s hızın üstüne çıktığınızda aktif oluyor.Aracın iç mekanına baktığımız da ise iki adet dokunmatik ekran ile donatılan orta konsol bizleri karşılıyor. Oldukça zarif ve teknolojik görünen bu bölümde dijital gösterge paneli, baş-üstü gösterge ekranı ve Bang & Olufsen ses sistemi ise dikkat çeken diğer detaylar. Ayrıca araçta sunulan Valcona deri döşeme, ses kontrol teknolojisi ve ambiyans aydınlatma paketi aracı bir üst seviyeye çıkarmış.

Hazır teknolojiden bahsetmişken, Audi A7 modelinde de otonom teknolojiler konusunda cimri davranmamış. Kameralar ve sensörler ile aracın bağımsız olarak park etmesi sağlanırken markanın otonom sürüş teknolojisi Audi AI’ye bu araçta da yer verilmiş. Yeni modelde adaptif hız sabitleyici dahil olmak üzere A8’den tanıdığımız bir çok teknoloji bulunuyor.

Yeni nesil A7 başlangıçta 340 beygir güç ve 500 Nm tork üretebilen turboşarjlı 3.0 litrelik V6 TFSI  motor ile piyasaya sürülecek. 7 ileri S Tronic şanzıman ile gücünü dört tekerleğe birden aktarabilen araç 0-100 km/s hızlanmasını 5.3 saniyede tamamlıyor.  Aracın son hızı ise 250 km/s olarak açıklandı.

Model piyasaya sürüldükten bir süre sonra motor yelpazesi çeşitli dizel ve benzinli üniteler ile genişleyecek.Aracın yol tutuşuna gelecek olursak, Audi yeni modelinde 4 farklı süspansiyon seçeneği sunacak. Geleneksel çelik yaylı süspansiyon sistemi dışında daha kıvrak, çevik ve rahat olduğu söylenen elden geçirilen havalı süspansiyon da seçenekler arasında olacak. Müşteriler ayrıca, aracın yüksekliğini 10 mm azaltan spor süspansiyonu da tercih edebilecekler.

Yeni A7’de yer alan bir diğer yenilik ise sunulan kademeli direksiyon sistemi, Alman marka bu sistem ile direksiyon tepkilerinin çok daha net olacağını ifade etti. Bunların dışında A7’de yer alan dört tekerlekten yönlendirme sistemi sayesinde arka tekerleklere de 5 dereceye kadar yön verilmesi sağlanıyor, araç böylelikle şehir içinde dar alanlarda daha rahat hareket ederken hızlı sürüşlerde ise daha çabuk yön değişimleri sağlıyor.

Yeni model hakkında şimdilik bildiklerimiz bunlar, aracın piyasaya çıkış tarihi yaklaştıkça teknolojileri ve motor seçenekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız. 2018 yılının Şubat ayında Almanya’da piyasaya sürülecek olan yeni Audi A7’nin başlangıç fiyatı ise 67.800 Euro olarak açıklandı.

 

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın