Yeni nesil Audi A8 sonunda yüzünü gösterdi

0

Yeni nesil Audi A8 uzun süren testler ve sayısız teaser videolarının ardından sonunda gün yüzüne çıktı. Audi, amiral gemisi modelini İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen etkinlik ile birlikte tanıttı.

Yeni modelin daha önce yayınlanan ön tanıtım videoları ile aracın birçok özelliği tanıtılmadan önce bizlere sunulmuştu. Aracın 48 voltluk bir elektrikli bir üniteden faydalanacağını, tamamen aktif elektromekanik bir süspansiyon sistemine sahip olduğunu ve satışa çıkan ilk 3. seviye otonom özelliklere sahip araç olacağını daha önceden biliyorduk.

Araçta yer alan aktif süspansiyon sistemi, her tekerlek üzerinde bulunan elektrik motorları ile birlikte çalışıyor ve bu sayede sistemde yer alan bağlantı çubukları sistem üzerine 1.100 Nm tork uygulayabiliyor. Aracın ön kamerası ile birlikte çalışan bu sistem, yoldaki çukur ve tümsekleri tespit ederek sürücüsüne en konforlu sürüşü sağlamak için süspansiyon sistemini hazır hale getiriyor. Audi, bu sistemin hemen hemen tüm titreşim ve sarsıntıları ortadan kaldırdığını belirtti.

Static photo Colour: Volcano RedOtoyollarda, 60 km/s hıza kadar aracın tüm kontrollerini elinde bulundurabilen araç, bu sırada sürücüsünün direksiyonu bırakmasına izin veriyor. A8 diğer rakiplerinde olduğu gibi uzaktan park özelliğine de sahip.

Aracın tasarımına değinecek olursak, büyük ölçüde 2014 Prologue konseptinden ilham alınarak geliştirilen otomobil, Audi’nin yeni tasarım felsefesine sahip. Marc Lithe tarafından tasarlanan araç, mevcut modele göre çok daha şık ve sofistike bir görünüm ortaya koyuyor.

Aracın ön tarafında yer alan şık LED gündüz farları oldukça dikkat çekici. Geniş krom ızgara ise aracın farları ile tam bir uyum içinde. Eğimli tavan çizgisi ise araca yandan bakıldığında coupe benzeri bir görünüm kazandırmış.

Aracın arka tarafına baktığımızda ise güncel modelden önemli ölçüde ayrıldığını söyleyebiliriz. Birbirine doğru uzanan stop lambaları arka tarafa çok daha farklı bir görünüm kazandırmış. Yeni modelin tasarım anlamında rakipleri Mercedes-Benz S-Serisi ve BMW 7 Serisi’nden geri kalmayacağını söyleyebiliriz.

CockpitYeni modelin iç mekanında da önemli değişiklikler yer alıyor. İç mekanda yer alan en dikkat çekici detay ise orta kolsolda yer alan iki adet dokunmatik ekran. Audi iç mekanda mümkün olduğunca az tuşa yer verirken aracın bilgi-eğlence sistemi, klima ve diğer kontrolleri bu ekranlardan sağlanıyor. Yeni dijital gösterge paneline kavuşan araçta bir başka yenilik ise tasarımı değilen dört kollu direksiyon simidi olmuş. Aracın arka bölümü de araçta meydana gelen teknolojik gelişimlerden nasibini almış görünüyor. Ortada bulunan dokunmatik ekranlı kontrol paneli oldukça şık dururken arka koltuklar, yolcularına konforlu bir yolculuk yaşatmak içi tasarlanmış gibi görünüyor.

Yeni A8, Almanya’da ilk  olarak 2 adet V6 motor ile birlikte sunulacak. 3.0 litrelik TDI motor 286 beygir güce sahipken 3.0 litrelik benzinli TFSI ünite ise 340 beygir güç sunacak. Araçta daha sonra 435 beygir gücünde 4.0 litrelik TDI ve 460 beygire sahip yine 4.0 litrelik benzinli V8 motorlar ile bayilerdeki yerini alacak. Model gamının en tepesinde ise 6.0 litrelik W12 motora sahip versiyon yer alacak.

48 voltuk elektrikli ünite 5 motorda da sunulacak ve Audi’ye göre bu sayede 0.7 litrelik yakıt tasarrufu sağlanacak.

İlerleyen aşamada ise A8 L e-tron quattro piyasaya çıkacak. 3.0 litrelik TFSI motora eşlik edecek olan elektrikli bir ünite ile birlikte gelecek olan model 449 beygir güce ve 700 Nm tork değerine sunacak. Araç sadece elektrikle çalıştığında ise yaklaşık olarak 50 km’lik bir menzile sahip olacak.

Aracın Almanya’da başlangıç fiyatı 90.600 Euro olarak açıklanırken A8 L 94.100 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunulacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın